U intervjuu za njemački list Der Tagesspiegel, Foroutan je istakla da je veoma zabrinuta zbog posljednjih dešavanja u društvenoj zajednici Njemačke.
– Osnovni moralni kompromis postepeno doživljava eroziju. Dešavanja u društvu sliče na predfašističko doba – rekla je ova istraživačica.
Napomenula je da je posebno pogođena zbog činjenica da se u Njemačkoj, u namjeri sprječavanja migracija prema Evropi, vode rasprave o tome da je potrebno ignorisati slučajeve u kojima se ljudi utapaju u Mediteranskom moru.
Istakla je da ovakav pristup nedvosmisleno predstavlja ogromnu moralnu eroziju koja na jasan način pokazuje kako na Starom kontinentu posmatraju ljude koji nisu Evropljani.
Dodala je da većina naučnih istraživanja o migracijama pokazuju da će većina migranata pokušati doći u Evropu uprkos ozbiljnom riziku od utapanja u moru.
Komentarisala je i slučaj Mesuta Ozila, njemačkog fudbalera porijeklom iz Turske, koji je donio odluku o napuštanju reprezentacije Njemačke.
Prema njenom mišljenju, Ozil je smatram Nijemcem samo dok je bio uspješan, dok je u slučaju nesupjeha marginaliziran iz društvene zajednice.
Istakla je kako pripadnost njemačkom društvu više nije povezana s ljubavlju prema zemlji bez obzira na vjeru i uvjerenje, nego se sve više tumači kroz prizmu ekstremnog nacionalizma i da li je neko bijele puti, dodajući da je u vezi s ovim pitanjem ogromne propuste pravio i bivši predsjednik Njemačke Joachim Gauck.
Podsjetila je na njegove izjave u kojima je kazivao da “ne bi trebalo biti izvještačenog razumijevanja prema imigrantima” i da ga “multikulturalizam plaši”.
Napomenula je i da se u Njemačkoj polako gube vrijednosti kao što su jednakost, tolerancija i sloboda mišljenja, dodajući da je zabrinjavajuće da je i njemačka Vlada počela spominjati “osovinu Berlina, Beča i Rima”, uprkos sve snažnojoj poziciji desničarskih partija u Austriji i Italiji.