Istražiti masakr nad Albancima u Rezalama, tužba protiv Dikovića


Porodice žrtava masakra u selu Rezale u srijedu, 25. maja, podnijele su krivičnu prijavu Specijalnom tužilaštvu Kosova protiv načelnika Generalštaba Vojske Srbije Ljubiše Dikovića, koji je u vrijeme sukoba na Kosovu bio komadndant 37. brigade Vojske Jugoslavije (VJ), kao i protiv Dejana Ranđelovića, koji je u tom periodu komandovao Drugim bataljonom iste brigade. Oni se smatraju odgovornim za ubistvo i masakriranje 41 albanskog civila 1999.

Blakaj vjeruje da se prijava u velikoj mjeri bazira na navode iz dosijea koji je objavio Fond za humanitarno pravo u Srbiji.

„Tužilaštvo bi trebalo da radi ozbiljno na ovom slučaju upravo zbog toga što je ogroman broj žrtava stradao. Njihova tijela su se do prije par godina vodila kao nestala. Mada, po zakonu na snazi, na Kosovu ne može da se vodi bilo kakav sudski proces u odsustvu osumnjičenih ili optuženih, tako da ne očekujem da će ići mnogo daleko sa tim. Ali to ne znači da tužilaštvo ne treba da intervjuiše svjedoke ili prikupi dokaze“, kaže Bekim Blakaj.

Advokat Arianit Koci, koji je u ime porodica žrtava masakra u Rezalama podnio krivičnu prijavu, kaže u izjavi za RSE očekuje rezultate od ove krivične prijave, ali ne brzo.

On dodaje da je našao dosta dokaza da su Diković i Ranđelović čija je brigada bila stacionirana u dreničkom regionu, počinili te zločine.

„Ta teritorija je bila pod komandom generala Dikovića koji je imao 4,500 vojnika. Našao sam veliki broj dokaza za osnovanu sumnju da su to učinili vojnici Vojske Jugoslavije, policija i paramilitarne formacije“, kaže Koci.

Koci dodaje da će kada počne procedura, kad tad morati da se nađe pravno rješenje ovog slučaja.

„Ako sumnje budu osnovane, onda ćemo videti kako dalje uz međunarodnu saradnju. Važno je da ovo počne i važno je da se nađu krivci. Dokazi direktno vode ka generalu Dikoviću, i sad ostaje da se time bave tužilaštvo i sud. Kad tad treba da dođe vrijeme da se sva ova krivična djela rješe na Kosovu bilo sa srpske, bilo sa albanske strane“, kaže Koci.

U masovnoj grobnici u Rudnici su pronađene 42 žrtve i većina njih je iz slučaja Rezala, navodi Blakaj, a ukupno je u Rezalama stradalo 48 osoba.

Bljakaj vjeruje da visoka pozicija osumnjičenih, naročito Dikovića koji je šef generalštaba Vojska Srbije, bila prepreka da se u Srbiji krene sa istragom ili omogući sudski proces za ovaj slučaj.

„Vjerujem da je to jedna od prepreka da se preduzmu istražne radnje i da se ide dalje sa tim slučajem. Mislim da je politika tu dosta imala uticaja, a poslije objave tog dosijea, svjedoci smo da je i predsjednik Srbije na neki načih podržao osumnjičenog. Ali, kao komandant u to vrijeme, Diković definitivno treba da snosi odgovornost za te zločine“, kaže izvršni direktor kosovskog Fonda za humanitarno pravo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.