Istina o prirodnim izbjeljivačima zuba

Isprobajte

Žvakaće gume bez šećera

Zašto?

Žvakanje žvakaće gume automatski će potaknuti veću proizvodnju sline, koja prirodno ublažava stvaranje mrlja na zubima, objašnjava stomatolog Matthew Messina. Kad vam je usna šupljina suha, komadići hrane i bakterija mogu se udomaćiti na zubima, te utjecati na zubnu caklinu. Najčešći razlozi isušivanja usne šupljine su razgovaranje na telefonu, lijekovi i kardio vježbe. Istraživanja su pokazala da se tijekom trčanja smanjuje količina sline u ustima. Uz žvakanje žvakaćih guma, pijuckajte vodu tijekom dana, a nakon svakog jela je malo promućkajte u ustima.

Nemojte probati

Stomatolozi preporučuju da se klonite energetskih napitaka tijekom vježbanja. Ona su naime puna kiseline koja može oštetiti zubnu caklinu. Uz to, često sadrže boje koje s vremenom mogu stvoriti mrlje na zubima.

Stari, prokušani recept kojeg zanemarujemo

Isprobajte

Dobru, staru sodu bikarbonu

Zašto?

Fizičko trljanje zuba može imati učinak na površinu mrlje, kaže Messina. No ono što je nužno jest da pasta koju koristite ne bude toliko jaka da s mrljom ‘ispere’ i dio cakline. Soda bikarbona pomiješana s vodom, s druge strane, taman je dovoljno abrazivna da ukloni mrlju, no i ne ošteti caklinu. Koristite slobodno certificirane paste sa sodom bikarbonom, te svakako pazite da pritom upotrijebite mekanu četkicu za zube.

Nemojte probati

Nipošto nemojte prati zube s morskom soli, te ispirati desni s aktivnim ugljenom (Messina tvrdi da ne postoje nikakva istraživanja koja bi potvrdila dobrobit ovakvog čišćenja zubiju). Iako zvuče dovoljno ludo da bi čak mogli i funkcionirati, Messina ističe da ovakvi kućni pripravci mogu nanijeti ozbiljnu štetu vašoj caklini, pa nisu vrijedni eksperimentiranja.

Posljednja nada za zube s dubinskim mrljama

Isprobajte

Profesionalno izbjeljivanje zuba kod stomatologa

Zašto?

Duboke mrlje penetriraju ispod cakline i ostaju ‘zaglavljene’ u strukturi vaših zubiju. Profesionalni tretmani koriste pjenušavo sredstvo za izbjeljivanje (nalik peroksidu), koje poput mjehurića podiže caklinu i mrlju, objašnjava Messiina. Čak i kućni tretmani za izbjeljivanje čine isto, iako nisu ni blizu toliko jaki. Budite svjesni da ove mrlje nisu rezultat dugogodišnje ljubavi prema kavi i crnom vinu, nego promjena boje može biti i znak infekcije, povlačenja zubnog mesa ili paradentoze. Vaš stomatolog može naći glavnog krivca za mrlje, te vam preporučiti daljnje korake.

Nemojte probati

Ove pripravke i savjete možete pronaći ‘online’, no ne isplate se:

Čisti izbjeljivač (dapače, može vam opeći usnu šupljinu)

Ispiranje usta s limunovim sokom (to je kiselina koja može kemijski oštetiti caklinu, napominje Messina)

Trljanje zubi s jagodama (one ne sadrže nikakve čarobne vitamine koji uništavaju zubni plak, ali imaju malu količinu kiselina koje mogu prouzročiti pojavu mrlja i crvenila na zubima)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.