U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari danas će biti klanjana dženaza i obavljen ukop 71 žrtve genocida nad Bošnjacima Podrinja.
9:58 – Obraćanje zvanica predviđeno je u 11:30 sati u Tvornici akumulatora.
9:54 – Munib Salkić je jedna od najmlađih žrtava genocida u Srebrenici, koja će ove godine naći smiraj sa još 70 nevino stradalih Bošnjaka. Imao je samo 15 godina kada je svirepo ubijen.
Čekajući dženazu u Memorijalnom centru Potočari, Munibova sestra Emina posljednje minute provodi uz tabut u kojem su posmrtni ostaci njenog brata.
– 20 godina sam ga tražila i sada ga više nikome ne dam. Konačno sam ga našla i više ga nikada nikome neću dati – ponavlja u suzama.
9:02 – Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, kao što to nije ni ranije, nije ni ovog puta zločin u Podrinju nazvao pravim imenom – genocid. Ponovio je da se u Srebrenici dogodio “strašan zločin” i da “iskreno suosjeća s porodicama žrtava”, kao i da su odnosi Srba i Bošnjaka ključni za budućnost te da su Srbi i Bošnjaci potrebni jedni drugima.
VEZANI TEKST – Vučić o Srebrenici: To se više ne smije dogoditi nijednom narodu
8.56 – Porodice se u ovim momentima opraštaju od svojih najmilijih. Od ranih jutarnjih sati su uz tabute. Među porodicama žrtava je i Kemija Suljić. Ona će danas ukopati brata Damira Suljića koji je imao samo 15 godina kada je ubijen.
– Prije šest godina su našli samo dio njegovih kostiju, a sada su našli još jedan dio i evo danas ćemo ga ukopati. izgubila sam i babu, daidže, amidže, djeda… Sve sam ih ukopalo, ostalo je još da Damira danas ukopamo. I zato mi je lakše jer je i on sada pored babe, adže i drugih našao svoje mjesto. Godine prolaze, ali meni s godinama nije lakše. Ova tuga se ne može preboljeti – kaže Kemija Suljić.
8:49 – U Potočarima je u pripravnosti i jedan helikopter Oružanih snaga BiH koji će intervenirati u slučaju bilo kakve potrebe.
8:45 – Za Marš mira, pratnju tabuta i na dan dženaze ukupno je angažirano sedam ekipa sarajevske Hitne pomoći, u kojoj je po jedan ljekar specijalista urgentne medicine i po tri medicinska tehničara. Sarajevska Hitna pomoć je postavljena unutar mezarja, dok su medicinske ekipe iz drugih gradova BiH raspoređene po cijelom kompleksu Memorijalnog centra. U Potočarima se nalazi i jedna hirurška ekipa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
Dženaza će biti klanjana danas iza ikindije namaza. Očekuje se da će ispraćaju žrtava prisustvovati blizu 20.000 ljudi. Na terenu su, kao i svake godine, ekipe hitne pomoći, veliki broj policajaca koji osiguravaju skup, kao i vatrogasci te ostali koji brinu o tome da skup u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari prođe u najboljem redu.
Tradicionalni Marš mira stigao je jučer u kasnim poslijepodnevnim satima u Potočare. Nakon dolaska Marša mira tabuti 71 žrtve genocida izneseni su na musalu.