U EU je tokom prošle godine prijavljeno 35 miliona pasoša koji su izgubljeni ili ukradeni, a taj broj se više nego udvostručio u proteklih pet godina, tvrdi bečki dnevnik “Kurir”.
Da li su Evropljani postali sve neodgovorniji prema svojim pasošima i ličnim dokumentima, ili oni dospijevaju sve više u tamne kanale o tome postoje različita mišljenja.
Ministarstvo odbrane SAD je zbog te situacije stavilo je pet evropskih zemalja pod specijalni nadzor, a među njima su Francuska, Grčka, Belgija, Njemačka i Italija.
Ako te države ne budu brzo reagovale prijeti im pooštravanje kriterijuma za ulazak njihovih građana u EU, pa čak i uvođenje viznog režima.
Između 2.000 i 7.000 evra trenutno na crnom tržištu koštaju putne isprave.
Islamska države je, prilikom napredovanja u svojim osvajanjima teritorija u Iraku, Libiji i Siriji otela i brojne dokumente, a procenjuje se da se radi do 250.000 pasoša, koje sada teroristi mogu da izdaju na bilo čije ime.
Tako su navodno i teroristi koji su izveli napad u Parizu dospjeli u Francusku koristeći dokumenta koje su islamisti oteli u sirikskom mestu Raka.
Međutim omiljeniji od sirijskih pasoša ipak su putne isprave zemalja EU, jer se lica koja ih posjeduju manje kontrolišu.
Na aerodromu u Istanbulu su krajem prošle godine otkrivena dva krijumčara koji su krenuli da se pridruže Islamskoj državi, a u prtljagu su imali 148 falsifikovanih pasoša.
“O tome koliko pasoša u Austriji stvarno bude ukradeno ne postoje tačne brojke”, ističe šef odsijedaka u Saveznoj kriminalističkoj službi Ernst Gajger.
On je rekao da ne postoje specijalni problemi sa austrijskim pasošima, navodeći da je posljednji put jedan blanko putni dokument Austrije dospio u ruke terorističke organizacije RAF.
Prilikom posljednje sjednice ministara unutrašnjih poslova EU u Briselu uspostavljena je radna grupa koja treba da riješi problem sa izgubljenim, odnosno ukradenim pasošima, čiji broj neprestano raste.