Akademija političkih studija objavila je danas studiju o nasilnom ekstremizmu koja kruži internet platformama u Albaniji, Kosovu i Severnoj Makedoniji, prenosi Ljajmi.
U izveštaju o monitoringu navodi se da društveni mediji i veb stranice na albanskom jeziku i dalje šire propagandu nasilnog ekstremizma i da njihovi sledbenici uglavnom pripadaju starosnoj grupi od 15 do 25 godina.
“Ekstremističke poruke i radikalizacija na albanskom jeziku nisu uklonjene ili blokirane sa društvenih mreža, iako su objavljene pre nekoliko godina”, ističe se u izveštaju.
Monitoring je, dodaje se, uključivao elemente nasilnog ekstremizma koji su putem interneta objavljeni na albanskim jezikom u Albaniji, Kosovu i Severnoj Makedoniji, a to je dovelo da regrutacije oko 500 osoba tokom sukoba u Siriji i Iraku u periodu između 2014-2017 godine.
Direktor Akademije političkih studija Erjon Tase istakao je da se tim monitoringom video vrh “ledenog brega” u internet prostoru, te da to znači da ta opasnost postoji.
“Postoji propaganda radikalizacije koja je dostupna putem interneta, iako je prošlo 5-6 godina, većina njihovih sledbenika je uzrasta od 15 do 30 godina iz siromašnih predgrađa većih gradskih centara”, rekao je Tase.
Prema njegovim rečima, iz prethodne studije o regrutovanju Albanaca pokazalo se da je oko 30 odsto objava i komunikacija pripadalo verskoj propagandi, a još 70 odsto lažnim obećanjima boljeg života i rešavanja problema tih ljudi, nezadovoljnih siromaštvom, diskriminacijom i njihovim položajem u društvu.
Kako se navodi i sada se to nastavlja negovanjem prijateljstva i lajkovanjem putem društvenih mreža propagandnih materijala na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Jutjubu sa govorima, citatima, pesmama i nasilnim internet igrama.
“Internet prelazi državne granice i materijal objavljen na albanskom jeziku dostupan je širom sveta ljudima koji govore albanski, koji se nalaze u mnogim zemljama i na nekoliko kontinenata, ali veliki deo otvorenih lajkova i prikaza ili preuzimanja je u području nastanjenim Albancima kao što su Albanija, Kosovo, Severna Makedonija. Ostali deo ne može se prepoznati kao lokacija ili kao pojedinci “, objasnio je Tase.
Studija naglašava da je opasnost od širenja ekstremističke propagande i radikalizacije putem interneta i društvenih mreža na albanskom jeziku i dalje visoka i ne treba je zaboraviti ili zanemariti, već su potrebni drugi zakonski aranžmani da bi se obezbedio bezbedniji internet od onlajn ekstremizma.