Inicijativa mladih za ljudska prava uputila je pisma predstavnicima vlasti Srbije u kojima je predstavila principe za predstojeći unutrašnji dijalog o Kosovu.
Inicijativa navodi da dijalog „ne smije biti isceniran radi forme, već da je on prilika da odnos srpskog društva prema Kosovu prestane da se zasniva na mitovima i falsifikovanju realnosti“.
U pismu predsjednici Vlade Srbije Ani Brnabić koja je najavila formiranje Radne grupe za unutrašnji dijalog, Inicijativa mladih navodi da ta grupa mora biti otvorena za sve aktere – od institucija države Srbije, do aktera civilnog društva, da predstavnici državnih institucija moraju preuzeti odgovornost za predlog politike ka Kosovu, te da mora postojati ravnopravnost među neinstitucionalnim akterima, odnosno da, kako navode, stav Srpske pravoslavne crkve ili Srpske akademije nauka ne smije važiti više od stavova drugih aktera civilnog društva, i obrnuto.
Inicijativa takođe navodi da sjednice Radne grupe moraju imati TV prenos „kako bi javnost bila upućena u njen rad“.
Od predsjednice Skupštine Srbije Maje Gojković, Inicijativa je zatražila zakazivanje posebne sjednice parlamenta o Kosovu, uz prisustvo predsjednika Republike i članova Vlade, ali i zainteresovanih predstavnika civilnog društva, kako bi svoju ulogu i odgovornost u unutrašnjem dijalogu preuzela i Skupština.
Inicijativa je uputila pismo i svim poslanicima i poslanicama, u kome je predstavila principe na kojima bi dijalog trebalo da bude zasnovan, a koji su sastavni dio Inicijativinog „Vodiča za unutrašnji dijalog“.