Imam Muhadžir džamije u Subotici: Ezan iz džamije se čuo već narednog jutra nakon napada

On je istaknuo kako je njemu i ostalim vjernicima islamske vjeroispovijesti u Subotici važno da su gradonačelnik Subotice Jene Maglai i policijski zvaničnici prešli s riječi na djelo i da nisu stali samo na obećanjima izrečenim neposredno nakon pokušaja paljenja najsjevernije džamije u Srbiji.

Policijske dežure

Subotički gradonačelnik je u nedjelju, jutro nakon podmetanja požara,posjetio džamiju i imama Drekovića, osudivši događaj od prethodne noći uz poruku da lokalna samouprava neće tolerirati da se bilo ko u Subotici osjeća nesigurnim, bez obzira na vjersku i nacionalnu pripadnost.

Imam Dreković je za AA rekao kako se policijski automobil nalazi uz džamiju 24 sata dnevno, kao i da je gradonačelnik poslao ekipu koja je utvrdila materijalnu štetu na objektu.

U međuvremenu je iz Ministarstva za unutrašnje poslove Srbije potvrđeno kako iza incidenta stoje dvojica maloljetnika srpske i mađarske nacionalnosti.

Napad na subotičku džamiju dio je vala nasilja koji je zahvatio Vojvodinu nakon incidenta na fudbalskoj utakmici Srbije i Albanije, koja je prekinuta kod rezultata 0:0 zbog sukoba igrača i ulaska navijača na teren. Na meti nasilnika su bili objekti građana albanske nacionalnosti kao i Goranaca.

Ipak, napad na džamiju koja je izgrađena 2008. godine nije poremetio normalno odvijanje života u Subotici. To je za AA potvrdio i imam Dreković koji je rekao da se život vjernika vratio u normalu.

“Dakle, ovdje se ne oseća napetost. Sve se vratilo u normalu i vidim da prolaznici koji prolaze pored džamije pogledaju, žao im je. Znači da su napadači samo neki pojedinci koji nemaju težinu u društvu i društvo ne dijeli mišljenje kao oni”, rekao je Dreković.

Ezan iz džamije

Vjerski dužnosnik koji tek odnedavno obavlja dužnost subotičkog imama kaže da je najbolji pokazatelj slobode ispovijedanja vjeremunara na džamiji. Dreković je kazao kako u Beogradu postoji samo jedna džamija s munarom, dok je u nekim evropskim gradovima izgradnja munara zabranjena.

“Ovdje su tolike komšije godinama pored džamije i nikada se nisu bunili. To je način da se suživot odvija i da se sve vjerske zajednice slobodno ispovijedaju”, rekao je Dreković.

On je istaknuo kako je podršku dobio i od predstavnika drugih vjerskih zajednica koje suosjećaju s muslimanima u Vojvodini te da je jako bitno da se zna da i oni osuđuju ovaj napad.

Iako se ezan ne uči s munare, Dreković je rekao da se skoro jednako čuje zbog zvučnika van džamije.

“Normalno smo učili ezan sutradan nakon napada, kao i za svaki drugi namaz i uopšte nismo imali nikakvih reakcija. Kamere su i dalje radile, ali nije bilo nikakvih sumnjivih lica koja su se tuda motala”, rekao je Dreković.

Imam Muhadžir džamije je rekao da je policijska patrola još uvijek ispred objekta, ali da smatra da za tim nema potrebe.

“Čini mi se i da nisu tu, da se ne bi ništa dogodilo”, rekao je imam džamije u Subotici i dodao kako nema razlike u broju vjernika koji dolaze nakon napada na džamiju.

“Na džumi je puna džamija, a na ostalim namazima ima manje vjernika zbog poslova i obaveza. U džamiji je isti broj džematlija kao i prije incidenta”, rekao je Dreković.

U Novom Sadu bez napete atmosfere

U Subotici živi blizu pet hiljada muslimana, a oni se, sudeći prema Drekovićevim riječima, ne osjećaju ugroženo zbog napada na džamiju.

“Mi se ne osjećamo ugroženo. Ni u komunikaciji među nama ova situacija nije zauzela mnogo prostora. Bavimo se svakodnevnim aktivnostima. Sve se odvija svojim redom”, rekao je Dreković.

Slična atmosfera vlada i među vjernicima muslimanima u Novom Sadu, rekao je za AA sekretar Muftijstva novosadskog Mirza Murati.

On je istaknuo kako među vjernicima ne vlada napeta atmosfera, ali da objekt Islamske zajednice u ovom gradu osigurava policijska patrola.

“Mi se osjećamo sigurno. Policija nam je izašla u susret i osigurava objekt. I prije nego što smo poslali zahtjev za osiguranjem, oni su došli i osiguravali mjesto”, rekao je Murati.

On je kazao kako su im komšije drugih vjeroispovijesti ranije davale podršku nakon incidenata.

“Svako normalan daje podršku. Ovo su samo ispadi pojedinaca koji nisu smjeli da se dese”, rekao je Murati za AA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.