“Usavni sud Kosova sveo je ZSO na nevladinu organizaciju, jer je tako predviđeno ustavom. ZSO ne može biti jednoetnička organizacija koja će se baviti pitanjima jedne etničke zajednice, tako da je ta priča oko upravljačkog političkog entiteta završena. Ono što je po Ustavu je da svaka opština, jedna sa sa drugom može stvarati asocijaciju koja ne može biti etnička, ne može se baviti jednom etničkom grupom, jer to ne dozvoljava Ustav i ta priča je završena. Ustavni sud Kosova je poništio taj sporazum, kazao je Deda.
On je dodao da po nekim pitanjima on nastupa individualno nezavisno od stranke, jedno od tih pitanja je bilo i glasanje o ratifikaciji sporazuma o SSP, ali ono što je zajednički cilj njega i opozicinih stranaka je pad Vlade.
O pisanju medija da bi on mogao da osnuje novu stranku, a Ramush Haradinaj da se priključi Vladi Kosova, Ilir Deda ocjenjuje kao zamagljivanje javnosti.
“Na Kosovu postoji mnogo spekulacija da ce AAK preći u Vladu, kao i da bi ja mogao da osnujem novu stranku, ove spekulacije za svhu imaju zamagljivanje javnosti, a stvari su jasne, rekao je on.
O dijalogu Beograda i Prištine koji se vodi u Briselu Deda odgovara:
“Pet godina traje proces normalizacije, u tom vremenskom periodu mi imamo istu priču i razlicite interpretacije o dogovorima. Nama je potreban jasan sporazum bez ikakvih dvosmislenosti i tome bi trebalo težiti. Bolje je da imamo jedan jasan sporazum, nego gomilu nejasnih i nefunkcionalnih dogovora. Ono što bi prvo trebalo uraditi jeste potpisivanje sporazuma koji bi na jasan način definisao odnose Beograda i Prištine, mišljenja je poslanik Samoopredjeljenja Ilir Deda.
Još jedan proces koji je pred Kosovom je izbor predsjednika, a da li bi na ovom mjestu glasovima mogao da se nađe Hashim Thaçi, Ilir Deda smatra da oko ovog pitanja postoje neslaganja i u vladajućoj LDK.
“Ono što bi bilo najbolje jeste da bude ispoštovan raniji sporazum iz 2011. godine koji predviđa izbor predsjednika direktno od građana na izborima, zaključio je on.