Većina zemalja na svijetu uključujući i Kosovo su uključeni u ilegalne migracijske tokove što trgovcima donosi milijarde eura na godišnjem nivou. Ovaj fenomen na Kosovu uzrokuje posljedice u procesu evropskih integracija iz tog razloga zahtjeva širi koncenzus oko borbe protiv istog.
Ovo je rečeno juče na naučnoj konferenciji koju je organizovao Evropski Koledž na Kosovu. Na konferenciji su bili prisutni predstavnici sa Kosova, Albanije, Makedonije i Crne Gore.
“Krijumčarenje migranata je uznemiravajući fenomen i za Kosovo jer veliki broj žena i djece postaje žrtva krijumčara i trgovaca ljudima koji ih iskorištavaju za svoju materijalnu korist”, izjavio je Izmi Zeka, zamjenik ministra unutrašnjih poslova.
On kaže da se uvijek organizuju ovakvi politički skupovi, ali da su naučni pristupi mnogo relevantniji i daju put i odgovor na pitanje koje je vrlo važno za našu zemlju.
Ela Elezi, ekspert Ustavnog Suda Albanije je izjavio da je Albanija poznata kao izvor i tranzit ovog fenomena. Prema njenim riječima, u posljednjim godinama je zbog rata u Siriji, Iraku, Sudanu i ostalim zemljama krijumčari su uključeni u drugim pravcima.
Ali Bajgoram, dekan Evropskog Koledža Kosova je izjavio da ova regionalna konferencija treba biti dobra lekcija za spriječavanje ovog fenomena na Kosovu kao i u zemljama regiona.
U posljednjih pet godina je preko 70.000 građana naše zemlje zatražilo azil u zemljama Evropske Unije. Samo prošle godine je azil zatražilo njih 20.000 eura, ovo pokazuju izvještaji EASO-a, evropske kancelarije za azil.
Prema statistikama Evropske Unije tokom 2009. godine azil je zatražilo 14.275 građana, u narednoj 2010. godini je azil zatražilo njih 14.310, 2011. godine 9.888, 2012. godine 10.210 i prethodne godine njih 20.225.