Pogrešna četkica za zube
Postoji nekoliko vrsta vlakana na četkicama za zube, a to su tvrda, srednja, mekana i jako mekana. Tvrda i srednje tvrda uopće ne biste trebali koristiti. ‘Vidim jako puno desni i zuba koji su oštećeni jer četkica nije dovoljno mekana. To je kao da metlom, pokušavate odstraniti paučinu s ugla zida. Tvrda metla će oštetiti i zid dok će se mekana vlakna oblikovati prema kutu i učinkovito ukloniti paučinu. Isto vrijedi i za četkicu za zube’, kaže Chase.
Stara četkica za zube
Četkicu bi trebalo mijenjati svaka tri mjeseca. Ukoliko ste zaboravili, obratite pozornost na vlakna. Kad iznimno mekana i izgube svoj izvorni oblik, vrijeme je da je promijenite.
Ne radite kružne pokrete
Svaki stomatolog će reći kako je ispravan način za četkanje zubi u malim kružnim pokretima. Imajte na umu da su ostaci hrane to što trebate ukloniti, a ne caklina zuba. ‘Većina ljudi služi se pokretima lijevo-desno, što može dovesti do oštećenja zubnog mesa i abrazije zuba, a to u konačnici može štetiti i korjenu zuba’, pojašnjava Chase.
Koristite pastu za izbjeljivanje zuba
‘Ti vam proizvodi neće pružiti željeni efekt’, upozorava Chase. Radije koristite kvalitetnu pastu za zube. Osim toga, pripazite i na količinu paste koju stavljate na četkicu. Najbolji omjer je da pasta prekrije pola površine vlakana.
Zaboravljate jezik
Na njemu je puno bakterija što može dovesti do lošeg zadaha i propadanja zubi. Kao što ste operete zube, tako biste trebali prati i jezik, ali okomitim pokretima dolje-gore.
Ne koristite zubni konac
‘On odradi 40 posto posla’, kaže je Chase. Prema Američkoj stomatološkoj udruzi, čišćenje zubnim koncem, prije ili poslije četkanje je u redu. Međutim, bolje ga je koristiti prije četkanja zuba jer tada fluorid iz paste ima bolje šanse da dospije i između zubi.
Ne četkate dovoljno dugo
Chase preporučuje četkanje u trajanju od pune dvije minute. Postoje neke elektroničke četkice koje će se automatski zaustaviti nakon dvije minute.