Lokalne vlasti Sjeverne Mitrovice u kojoj živi većinsko srpsko stanovništvo, danas počinju sa izgradnjom nove “betonske konstrukcije visine 70 i širine 120 cm” u blizini zida srušenog u nedjelju.
Ilegalni zid u Sjevernoj Mitrovici koji je od decembra postao tema svakodnevnih diskusija, uklonjen je na osnovu dogovora srpskih lokalnih vlasti sa zvaničnom Prištinom uz posredstvo međunarodne zajednice.
Kosovska opozicija juče je izrazila protivljenje zbog, kako su rekli, legalizacije novog zida.
Kako je za RSE izjavio gradonačelnik Sjeverne Mitrovice Goran Rakić, oko izgradnje nove betonske konstrukcije saglasile su sve strane 4. februara u Prištini.
Odmah iznad te nove konstrukcije biće pješačka zona koja će voditi prema centru grada.
“Ta nova betonska konstrukcija će, u stvari, služiti da neko slučajno, namjerno ili zlonamjerno, ne može ni u kojem slučaju da uđe autom u pješačku zonu. Danas će početi implementacija dogovornog i ništa više od onoga što je dogovoreno 4. februara”, kazao je Rakić.
On je dodao da će u jednom djelu te konstrukcije biti i stubovi koji će moći da se spuštaju, a u slučaju potrebe prolaza vatrogasnih vozila, hitne pomoći ili policije.
Predsjednik Skupštine Kadri Veseli potvrdio je da nakon srušenog zida postoji novi projekat. On je nakon zasjedanja predsjedništva rekao da su srpske paralelne strukture izgradnjom zida pokušale da ugroze teritorijalni integritet Kosova, te poručio da zidova više neće biti na Kosovu.
“On je konačno srušen. Sada će biti jedan novi projekat u skladu sa institucijama Republike Kosova, sa slobodnim kretanjem građana, biće zelenih površina, prolaz na nultnom nivou i za građane i za vozila hitne pomoći”, kazao je Veseli.
Kosovska opozicija se, međutim, protivi najavama o izgradnji betonske konstrukcije koja će biti na dva metara od srušenog zida.
Pal Lekaj, šef poslaničkog kluba Alijanse za budućnost Kosova, rekao je da opozicija neće ostati po strani oko nove gradnje.
“Niko nema pravo da jedan ilegalni zid sada pretvori u legalni. Sada se više ne pita Vlada Kosova, već se u nadležnost gradonačelnika Sjeverne Mitrovice. To je velika greška u sporazumu”, istakao je Lekaj.
Nastavak sprovođenja sporazuma
Ministarka za dijalog u Vladi Kosova Edita Tahiri u izjavi za RSE kaže da s obzirom da je zid bio nezakonit i da nije bio deo Briselskih sporazuma, njegovo uklanjanje i plan o pješačkoj zoni je dogovoren unutar kosovskih institucija između predstavnika lokalnih i centralnih vlasti.
Pošto je politički dijalog između predsjednika i premijera Kosova i Srbije sada nastavljen u Briselu, dodaje ona, i pošto se situacija u odnosima dvije zemlje smiruje, preostaje implementacija sporazuma o uspostavljanju kosovskog pravosuđa na sjeveru zemlje, o energetici, odnosno o nezavisnom sistemu za energetiku za snabdijevanje električnom energijom i pružanje usluga distribucije na sjeveru Kosova, i sporazum o formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom.
“Ubjeđena sam da će sva ova tri sporazuma početi da se sprovode u ovoj fazi pošto je ilegalni zid uklonjen i pošto se može primetiti da se Srbija disciplinovala i uvjerila da mora da djeluje u skladu sa dijalogom o normalizaciji odnosa dvije države, a ne da djeluje suprotno”, precizirala je Tahiri za RSE.
Edita Tahiri smatra da je Srbija pokušala da iskoristi vrijeme tranzicije američke administracije da isprovocira destabilizaciju, u vrijeme kada je “gajila iluzije da će nova američka administracija promjeniti svoj stav prema Kosovu”.
Kosovske vlasti oštro su reagovale na izgrađeni zid, navodeći da on nije bio predviđen dogovorom u Briselu o rekonstrukciji ibarskog mosta u Mitrovici, koji godinama razdvaja grad na sjeverni i južni dio, a sada i zvanično na Sjevernu i Južnu Mitrovicu. Skupština je čak i rezolucijom zatražila od Vlade da ukloni zid u toku januara mjeseca.
Uklanjanje zida bio je i uslov za sprovođenje sporazuma o Zajednici opština sa srpskom većinom, kojem se opozicija takođe oštro protivi.