Hesat Shabani, kosovar, 39-godišnjak stanuje u mahali Katedrale u gradu Lozane u (Lausanne) u Švicarskoj. Dvije nedjelje nakon obavještenja, kanton Vaudi će odrediti datum njegovog iseljenja iz Švicarske, piše Le Matin, prenosi albinfo.ch.
Dakle, 250 potpisa, uključujući i one od 41 poslanika s jedne strane i 15 od policajaca s druge strane biće beskorisni. “Nakon tolike podrške i nakon pokreta tih ljudi, ja sam iznenađen. Odbili su me tako brzo”, rekao je Hesati, zapanjen pismom koje je primio prošlog petka.
Jedan “primjer integracije”
Prošlo je 14 godina od kad je stigao u Švicarskoj i 8 godina od kako boravi u glavnom gradu kantona Vaudi, gdje je sagradio svoj život. Zaposlen je u poznatom restoranu “Le Vieux-Lausanne”, i predvodi “Le Bar Girafi” u toj blizini. Od njegovog dolaska 2001. godine slučajno se zaljubio u jednu kosovarku koja živi u Wintherturu, njome se oženio i dobio dozvolu B za boravak – on
je uvjek radio, govori njemački i francuski i nikada nije dobijao pomoć od socijale ili kancelarije za nezaposlene. Kratko i jasno, “primjer integracije”.
Poslije razvoda izgubio je i dozvolu boravka, zatim se premešta u Lozane, gdje ima samo jednu radnu dozvolu. Trebao se vratiti prije 7 godina, ali on je ostao tu i bori se da ostane u toj državi.
Nakon mnogih zahtjeva koji su poslati Savjeznom Sudu donešena je administrativna odluka da je odbijen. 16.oktobra je pozvan u kancelariju za strance kada će se odrediti i datum iseljenja.
“Teško je. Obično prebrodim, ali sada je teško i počeo sam da patim i razmišljam o tome da li je bolje da pobjegnem. Ne znam šta je potrebno da uradim da bi ostao ovdje. Volim Švicarsku, sve što sam ovdje radio, radio sam sa zadovoljstvom. Moj život ovdje ovisi od jednog pisma. Jedina stvar koja me može spasiti je politička podrška, inače svemu je došlo kraj”, rekao je Hesati, koji je uložio
veliki trud i više od 60.000 franaka na advokate. Druga prilika je da se ponovo oženi. On to želi uraditi sa njegovom djevojkom ali ona to odbija. “Ja sam pravedan i pošten i nikada ne bio mogao to uraditi za vizu”, rekao je on. Prema riječima njegovog advokata, preostao je samo Sud za Ljudska Prava. “Imam bar pravo da probam”.
Jedan dio zasluženog pisma
Od strane poslanika, koji su potpisali peticiju nema iznenađenja zbog odluke. “Ovo je individualna komplikovana situacija”, objašnjava socijalista Denis-Olivier Maillefer. Ovo je rizično kada se objavi u medijima, jer Narodne Službe (odgovorna institucija) shvataju kao uvrijedu. Najvažnija je komunikacija sa Nacionalnom Komunikacijom i da se proslijedi peticija dnevnom redu Visokog Savjeza”.
Serge Mellz, iz centralne Alijanse kaže da “može da izgleda neprikladno ako se bavimo samo jednim slučajem kada slušate vijesti, ali je iznenađujuće da se toliko integrirani ljudi deportuju. Ko dobija u ovom slučaju?
Švicarska ne. Jasno je da prije bilo kakvog iseljenja, peticija treba se razmatri u Visokom Savjetu. Ovaj čovjek želi papire i to zaslužuje.