Borusija Dortmund protiv Bajerna iz Minhena u finalu Lige šampiona: san za njemački fudbal. Njemački fudbalski klubovi su vrhunski, i to ne samo sportski već i ekonomski.
Borusija i Bajern su pobjednici i prije utakmice – ekonomski gledano. Hening Fepel, koji se u Hamburškom Institutu za međunarodnu ekonomiju bavi profesionalnim sportom, zna tačno o kojim se brojkama radi: „Premija za učešće u Ligi šampiona od 8,6 miliona evra i naravno, tu su i premije za svaku pobjedu. Pobjednik može da računa sa oko 60 miliona evra.“
Ni gubitnik ne dobija mnogo manje. Da li će Dortmund pobijediti ili izgubiti, kaže Fepel finansijski gledano zaista nije bitno: „Očekuje se da će ove sezone Dortmund imati prihode kao i Bavarci.“
Ipak, niko ne treba da vjeruje da se Borusija time i inače izjednačila sa Bajernom kaže Saša Šmit, ekonomista u Evropskoj poslovnoj školi (EBS). Hening Fepel se slaže i dodaje: „Uporedimo samo budžete za igrače pod ugovorom, Bajern ima 125, a Dortmund oko 50 miliona na raspolaganju.“
Pored toga, Minhenov kadar ima tržišnu vrijednost od oko 430 miliona evra, Dortmundov – 254 miliona. Borusija svoj klupski TV program prodaje u 12, Bavarci u 90 zemalja.
Rastu i prihodi Bundeslige
Finale je za oba tima velika stvar, sportski i finansijski. Ali šta je sa Bundesligom? Imaju li i ostalih 16 klubova neke koristi od ovog finala? Naravno, ovaj događaj ima ogroman reklamni efekat za cijelu ligu, jer rastu cijene prodaje TV prava za sve klubove. Centralni marketing televizijskih prava u Bundesligi obezbjeđuje da svi klubovi dobiju dio kolača.
Iako većina prihoda dolazi od televizijskih prava, sponzorstva i premija, prodaja klupskih suvenira svih vrsta postaje sve značajnija. A kupci, navijači dakle, u slučaju ovog evropskog finala nisu samo vjerni poklonici Borusije i Bajerna. Navijači su takođe postali međunarodni: dresovi, zastave, šalovi i posteljina u klupskim bojama prodaju se širom svijeta.
Saša Šmit je na Evropskoj poslovnoj školi u Londonu istraživao modernog navijača. Tokom jedne studije naišao je na „globalizovanog“ navijača: „Zovemo ih navijači bez granica. To je standardna praksa da navijači ne prate samo svoj omiljeni domaći tim, već imaju favorita i u inostranstvu.“ Šmit kaže da samo u Evropi ima oko 41 milion takozvanih navijača-bez-granica. U prosjeku, svaki od njih potroši oko 860 evra po sezoni.
Londonsko finale će najveći ekonomski efekat imati u drugim evropskim zemljama, a ne u Njemačkoj. Prenosiće se u 209 zemalja, a najveće interesovanje je u Aziji.