Kuće koje su Hrvati doseljeni sa Kosova devedesetih trebali dobiti na povoljan najam nisu dobile potrebne dozvole.
Blizu dvije stotine Hrvata sa Kosova, koji su se krajem 90-ih iz Letnice doselili u Hrvatsku i žive u kontejnerskom naselju nedaleko od Petrinje, godinama čeka preseljenje u kuće koje je za njih izgradila država.
Trebalo bi da ih dobiju po povoljnom najmu, no još nemaju upotrebne dozvole. Istovremeno, država na njihov smeštaj u kontejnerima mjesečno troši hiljade eura.
Ima kuću, ali ne i ključ. Preseljenje u petrinjsko selo Dumače Toma Gusić, doseljenik s Kosova, čeka već tri godine.
”Moramo bit strpljivi, nema mjesta nekakvom razočaranju zato što će to sve na kraju biti dobro, jedino što ćemo malo izgubiti na vremenu, ali šta je tu je, jer kad sve zbrojimo i kad podvučemo crtu, ipak moramo bit zadovoljni s obzirom da se sve to dogodilo“, kaže Gusić.
Preseljenje čeka još dvjestotinjak Hrvata s Kosova, koji su dolaskom u Hrvatsku, krajem devedesetih godina prošlog stoljeća, prvo bili smješteni u barakama, a onda u kontejnerskom naselju u Maloj Gorici, gdje žive posljednjih pet godina.
Hrvatsko državljanstvo
Dobili su hrvatsko državljanstvo te je država za njih još 2011. krenula u gradnju 41 kuće. Iako su pod krovom, još nemaju upotrebnih dozvola za vodovod i kanalizaciju.
Jasminka Grbac-Franić iz državnog Ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje kaže da je to veliki problem.
”Jedan od najvećih problema na koji smo mi naišli – to je bila odluka da se novo naselje Dumače spoji na magistralni vodovod. Znači, ne našom greškom, odnosno nije ničija greška, ali smo morali čekati izgradnju tog magistralnog vodovoda da bi mogli privesti sve naše poslove u Dumačama kraju“, dodaje.
Upotrebne dozvole očekuju krajem godine. Grad Petrinja izdat će ih, kaže gradonačelnik Darinko Dumbović, kada sve bude gotovo.
”Oko minimalnih tehničkih uvjeta i oko svega onoga što već stoji godinu, dvije ili tri dana je ogroman i veliki problem. Te nedostatke kada agencija ukloni, jer sam grad i komunalno poduzeće Privreda, mi nemamo ništa protiv, ali da to dobijemo u ispravnom stanju“, dodaje.
Izgradnja kuća u Dumačama koštala je 1.333.000 eura.
“Dok se čekaju dozvole, država za smještaj stanovnika u kontejnerskom naselju troši 22 tisuće i 600 eura na mjesec“, izvještava Matea Damjanović, novinarka Al Jazeere.
Kuće na poklon
Novi stanari kuće će dobiti u najam po cijeni od 36 centa po metru kvadratnom, uz mogućnost otkupa. No, stanovnici su nezadovoljni jer tvrde da su im trebale biti poklonjene.
”Naravno da ispadamo tu na neki način zakinuti, jer promijenili su se neki zakoni, sad se nešto rješava po nekoj drugoj uredbi, po nekakvom drugom zakonu, a samo se treba postupit po odluci, znate“, kaže Gusić.
Petar Mrkonjić iz državnog Ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje kaže da u Uredu nisu uspjeli doći do zapisnika koji bi potvrdio takve tvrdnje i da u ovom trenutku ne postoji zakonska osnova za darivanje kuća.
Preseljenje se očekuje do kraja godine, kada bi kuća Gusićevoj porodici konačno trebala postati i dom. On se nada da nije riječ o još jednom pustom obećanju.