Voda koja nam dolazi iz česme, ako ste na gradskom vodovodu, je puna hlora, a obično i hloramina, toksičnog gasa – popularnog sredstva za dezinfekciju.
Voda, koju pijemo ne bi smjela da sadrži više od 4 mg hlora po 1 litri vode, ali, nažalost, događalo se i da se ta granica pređe. Poželjno je da ispitate vodu koju pijete i to možete lako uraditi uz pomoć testera (test traka) za ispitivanje kvalitete vode i količine hlora.
U svakom slučaju poželjno je da filtrirate vodu koju pijete, jer je hlor, dugoročno, vrlo štetan po ljudsko telo.
Konzumiranjem hlorisane vode povećavate rizik od raka bešike, povećavate holesterol i nivo lipoproteina visoke gustine i možete izazvati astmu i alergije. Takođe, loš je za kožu, oči, disajne puteve.
Mnoge zdravstvene organizacije savetuju da iz vode, kada god možete, uklanjate hlor.
Najjednostavniji način je da bar svaki put kada pijete vodu ukapate u čašu i nekoliko kapi svježeg limunovog soka. Naime, vitamin C (kojim je limun bogat) pročišćava vodu.
Savjetuje se da koristite askorbinsku kiselinu.
Sasvim jednostavno, vodu možete pročistiti sa tabletama vitamina C. Obično se za pročišćavanje savjetuje 1 mg vitamina C po 1 litri vode, ali možete dodati i malo više – zavisi koliko je voda hlorisana.
Vodu možete pročišćavati i aktivnim ugljem, možete koristiti filtere i čak kupiti filtere za tuševe i česme koji direktno filtriraju vodu.
Takođe, hlor možete ukloniti iz vode ako ostavite posudu sa vodom na otvorenom. Hlor će preći u gasno stanje i ispariti iz vode. Ipak, potrebna su dva do tri dana da sav hlor ispari. Posude s vodom prekrijte gazom i ostavite da stoje nekoliko dana.
Ako uklanjate hlor da biste pročistili vodu za akvarijum, ostavite je na otvorenom i više od dva dana. Ipak, trebate znati da na ovaj način nećete ukloniti hloramin iz vode.
Hlor (ali ne i hloramin) možete ukloniti i prokuhavanjem vode. Potrebno je da voda kuha 15 minuta.