Itražioci Američkog memorijalnog muzeja holokausta zaključili su da je tokom Hitlerova režima od 1933. do 1945. postojalo preko 40 hiljada nacističkih koncentracijskih logora i geta.
Ta je brojka značajno veća od one koju je procijenila većina historičara, javlja The New York Times. Voditelji projekta Geoffrey Megargee i Martin Dean su objavili opširnu enciklopediju u kojoj su ta mjesta nabrojena i opisana. O svakome mjestu piše kakvi su bili životni i radni uvjeti, aktivnosti židovske zajednice, odgovori na proganjanje, demografske promjene i sl.
Izrađene su i karte nacističkih kampova koji su podignuti širom Evrope i u kojima je, prema njihovim podacima, ubijeno između 15 i 20 miliona ljudi. Zaključno, to posljednje istraživanje pokazuje da je holokaust bio značajno veći nego što su historičari dosad smatrali.
Direktor Njemačkog historijskog instituta Hartmut Berghoff rekao je da je brojka zaprepašćujuća. “I prije smo znali kako je život u kampovima i getima bio grozan, ali ove brojke su nevjerojatne”, rekao je.
“Istraživanje bi trebalo pomoći i preživjelim žrtvama holokausta koji se još bore za povrat imovine i obeštećenje.