Historijski trenutak: NASA otkrila sedam planeta na kojima vjerovatno ima života

Završena je velika konferencija za novinare koju je organizovala NASA, a na kojoj je predstavljeno “veliko otkriće van našeg sunčevog sistema”.

Međunarodni tim astronoma otkrio je u našem bliskom svemirskom susjedstvu sistem sa sedam planeta veličine Zemlje koji se svi nalaze u pojasu u kome bi mogli imati umjerene temperature i vodu u tekućem stanju.

ADVERTISEMENTS

“Ovo je veliki korak naprijed u potrazi za odgovorom na pitanje postoji li život u svemiru”, rekao je voditelj konferencije Thomas Zurbuchen, piše “Faktor“…

“Na ta ključna pitanja mogli bismo početi dobivati odgovore u ovoj ili sljedećoj deceniji”, dodao je.

Posebna vrijednost otkrića, rečeno je na konferenciji, sastoji se u tome da po prvi put imamo toliko puno kandidata koji se nalaze u nastanjivoj zoni. Stoga je vjerovatnoća veća da će barem na nekom od njih biti uslova povoljnih za život ili čak života.

“Udaljenost među planetama mjeri se u milionima kilometara, što znači da je nekoliko puta veća od udaljenosti između Mjeseca i Zemlje. Njihovi periodi okretanja oko zvijezde kreću se između dva dana i pet dana. To je izuzetno kratak period”, rekao je Michaël Gillon s University of Liege u Belgiji.

Prema radu predstavljenom u prestižnom časopisu Nature, sistem je udaljen oko 40 svjetlosnih godina, a planete kruže oko hladne patuljaste zvijezde TRAPPIST-1. Tri od planeta nalaze se u zoni Zlatokose što znači da bi na njima mogli postojati okeani, a na temelju procesa u kojima su nastali može se zaključiti da vjerovatno imaju i atmosferu.

Uz to gravitacione sile koje djeluju na planete “masiraju” njihove unutrašnjosti tako da usporavaju njihovo hlađenje. To, među ostalim, znači da bi trebali biti i tektonski i geološki aktivni poput Jupiterovog mjeseca Io. Najmanje šest unutrašnjih ima gustoću koja odgovara kamenim planetama.

Svi navedeni faktori zajedno dobar su razlog za pretpostavku da bi u sistemu mogli postojati uslovi za život. U svakom slučaju to je planetarni sistem s najvećim brojem objekata koji bi mogli imati tekuću vodu i život koji je ikada do sada pronađen. Stoga će biti vrlo važan cilj budućih astronomskih i astrobioloških istraživanja.

Vodeći autor rada Michaël Gillon s Instituta STAR na University of Liège u Belgiji kaže da je otkriveni planetarni sistem fascinantan ne samo zato što ima toliko planeta već i zato što su svi iznenađujuće slični Zemlji.

Crveni patuljak TRAPPIST-1 ima masu koja je tek osam posto od mase našeg Sunca, što znači da je tek nešto veći od Jupitera. Mada se nalazi u našoj blizini, u području koje pokriva zviježđe Vodenjaka, sjaj mu je vrlo slabašan.

Planete oko njega kruže na malenim udaljenostima, nešto većima od onih galilejanskih mjeseca koji kruže oko Jupitera, a manjima od Merkurove. Budući da nije jako topao, temperature na površinama planeta na takvim su malim udaljenostima slične temperaturi na Zemlji.

Na konferenciji učestvuju astronomi i planetarni naučnici iz cijelog svijeta, a publika može postavljati pitanja putem interneta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.