S obzirom da je počela izgradnja hidroelektrana u tom regionu, Dečane je i dalje podijeljeno u dva tabora, prenosi KTV, piše portal koha.net.
Jedan dio i dalje se protivi načinu njihove izgradnje, jer smatra da je projekat štetan za okolinu i u velikoj mjeri ugrožava turizam u tom području, dok ostatak institucija kaže da će Dečani imati veliku korist od ovih investicija, posebno u zapošljavanju i da se šteta može nadoknaditi.
Civilno društvo koje i dalje osporava ulaganja austrijske kompanije “Kelkos”, optužilo institucije koje krše zakone sa oba novioa, a koji su donešeni kao zakoni za izdavanje dozvole kada su kompanije u pitanju.
Prema Ademu Lushaju, direktoru “Asocijacije nezavisnih intelektualaca”, korisnik ovog projekta nije opština Dečani, nego srpski manastir i da se kompanija ne pridržava ugovora, kojim je ugovorom utvrđeno da 30% vode mora slobodno da cirkuliše, odnosno ostane van cijevova koji su namjenjeni da napajaju hidrocentralu.
S druge strane, Naim Haxhosaj novinar koji je pratio razvoj ovog projekta od samog početka, kaže da je zbog nekontrolisanja glavnih modaliteta investicije, opština izgubila perspektivu u turizmu.
Međutim, pojedini zvaničnici opštine Dečane se ne slažu sa ovim izjavama.
Direktor za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša, Ramë Melaj kaže da opština Dečani i država imaju koristi od takvih ulaganja.
Međutim, on priznaje da je bio neko vrijeme protiv izgradnje kompanija i da je prekršio dogovor.
Melaj ima sumnje o sporazumu koji nije potpisan na papiru, a odnosi se između kompanije i manastira, ali kaže da će koristiti za dobrobit općine.
Kompanija je pustila u rad jednu od hidroelektrana i započela izgradnju drugu hidroelektrane u dubini planine Dečana.
Ista je licencirana od strane agencije za proizvodnju energije (RUE) do kraja aprila 2024. godine.
KohaVision je pitala zvaničnike o izdavanju licence za rad ovoj kompaniji, ali nije dobila nikakav odgovor.
Kompanija je aplicirala za izgradnju hidroelektrana u Peći, ali bez obzira na dogovor postignut u 2013. godini sa opštinom, sa dolaskom na vlast LDK, novi gradonačelnik opštine je otkazao isti.
Protiv ovog sporazuma su i civilno društvo i ekolozi.
Prema zahtjevima EU, do 2020. godine Kosovo mora imati kapacitet od 20% za proizvodnju čiste, odnosno energije iz obnovljenih izvora.