Vršilac dužnosti ministra pravde Kosova Aljbuljena Hadžiu izjavila je večeras da je u interesu specijalnog izaslanika Ričarda Grenela bilo da bude postignut što brži sporazum između Kosova i Srbije.
Hadžiu je u emisiji “Rubikon” na televiziji Kljan Kosova istakla da bi brzina tog sporazuma bila na štetu Kosova, koje je, kako je navela, žrtva srpskih zločina i da taj dug treba da bude prioritetna tema dijaloga.
“Sjedinjene Aemričke Države su nam saveznici i o tome nema sumnje. Međutim, sada su pred izborima i zbog toga je Grenel bio zainteresovan za postizanje uspeha. Brz sporazum bi očigledno bio njegov uspeh. Ne prihvatamo da odemo tamo i potpišemo sporazum sa predsednikom koji je rekao da treba da se rešimo Srbije”, poručila je Hadžiu.
Prema njenim rečima, predsednik Kosova mora da drži ruke dalje od spoljne politike, a presuda Ustavnog suda, kako je navela, oduzela mu je pravo da vodi dijalog.
“Srbija duguje Kosovu jer je počinila genocid, masakre, silovanja. Ne možemo ići napred, a da se ne vratimo na ova pitanjima, ne možemo da smatramo Srbiju normalnom državom i odemo u SAD i potpišemo sporazum”, navela je Hadžiu.
Istakla je i da su oni sprečili loš sporazum za Kosovo koji su pripremili srpski i kosovski predsednik.
“Srećom, konstantni napori Tačija i Vučića bili su neuspešni zahvaljujući našem stalnom otporu. Zajednica srpskih opština i sporazum sa razmenom teritorija su štetni za Kosovo”, ocenila je Hadžiu.
Kako je navela, ta tema je jedan od razloga rušenja vlade Aljbina Kurtija, dok je drugi uzrok pada vlade strah onih stranaka koje su duboko utonule u degradaciju Kosova i koje su za sebe stvorile bogatstvo na štetu siromašnih.
Odricanje od reciprociteta je odricanje od suvereniteta
Hadžiu je u emisji “Rubikon” na televizji Kljan Kosova istakla da je zamena takse sa potpunim reciprocitetom prema Srbiji izborno obećanje Pokreta Samoopredeljenje.
“Pre nego što je doneta odluka o razrešenju ministra unutrašnjih poslova Agima Veljiua, sam Mustafa je rekao Kurtiju da će čim prođe ova situacija sa pandemijom napustiti vladu, zbog navodnog antiamerikanstva Kurtija, a ne zbog takse. Insistirali smo na uspostavljanju reciprociteta, jer je to bilo naše izborno obećanje”, naglasila je Hadžiu.
Odricanje od reciprociteta, prema njenim rečima, je “odricanje od suvereniteta”.
“Odricanje od reciprociteta je poput odricanja od suvereniteta. Taksa nije poput reciprociteta. Međutim, u vreme kada je uvedena taksa, mi smo insistirali da se ne ukida”, poručila je Hadžiu.
Prema njenim rečima, Samoopredeljenje je imalo predizborno obećanje pred građanima, da će taksa biti zamenjena reciprocitetom, a isto obećanje dao je i Demokratski savez Kosova.
“Pitanje je šta znače izborni programi ako ih menjaju svakog dana”, upitala je Hadžiu i dodala da je sada na v.d. premijera Aljbinu Kurtiju da postepeno uspostavi reciprocitet.