Hatidža Mehmedović, predsjednica Udruženja Srebreničke majke, 16. februara će se morati pojaviti pred Općinskim sudom u Srebrenici. U pozivu koji joj je upućen prije nekoliko dana stoji da je “okrivljena i da treba doći na usmeni pretres, jer je prekršila Zakon o javnom okupljanju RS-a“.
Mehmedović je sa ostalim majkama i članovima porodica ubijenih Srebreničana 9. januara protestovala u tom gradu. Tada su izrazili protivljenje obilježavanju ovog datuma kao “dana RS-a“. Ona je, iako kaže da to nije bila, označena kao organizatorica protesta. Protest je bio spontano okupljanje porodica ubijenih, međutim, policija smatra da je trebao biti najavljen, pa su Hatidžu pozvali da odgovara jer se “ogriješila“ o Zakon.
-Sve ono što je ranije osmišljeno da se uradi bošnjačkom narodu, tog 9. januara je ozvaničeno i potpisano, a to je nestanak našeg naroda i naših najmilijih. Za nas porodice 9. januar nikako ne može biti prihvatljiv kao praznik i ne može se kao takav legalno obilježavati. Mi imamo pravo da reagujemo, da iskažemo svoje mišljenje spram ovog datuma, jer dobro znamo koliko nam je taj datum donio zla i tuge. Za nas je obilježavanje “dana RS-a“ neprihvatljivo – kaže Mehmedović.
Zbog svega ovoga Srebreničani su 9. janura mirnim protestom u svom gradu samo još jednom pokazali da se ne slažu sa “genocidnom politikom“, objašnjava Hatidža.
– Tada smo domaćoj i svjetskoj javnosti još jednom poručili da se radi o nelegalnom obilježavanju “dana RS“ – kaže Hatidža.
Nelegalan je jer je tako odlučio i Ustavni sud BiH, naloživši Narodnoj skupštini RS-a da mijenja Zakon o praznicima u tom entitetu. Međutim, za tamošnju policiju nelegalno je bilo ono što je uradila Hatidža i druge majke.
– Došao mi je policajac i kazao da mu je naređeno da mi se javi. Potom je kazao da se skup odmah mora razići, jer nije prijavljen. Samo sam mu kazala da nisu ni nama najavili da će nam ubijati naše najmilije. Tamo piše da sam organizator skupa, a nisam. Imam i svjedoke da me policajac nije za to ni pitao. Ali, znamo mi u koga je vlast, on je jači – govori Mehmedović.
Kako će Sud u Srebrenici odlučiti u ovom slučaju njoj je na kraju i svjedno. Meni su presudili davno, ja izdržavam već 21 godinu teške robije, kaže Hatidža.
– Sve moje je u Potočarima zakopano. Presudili su mi tako što su oduzeli svu radost mog života, ja nikada neću imati snahu, neću imati unuče, nemam više svoje dijete. Ima li gore kazne od toga? – pita Mehmedović.
Ništa nije slučajno
Hatidža Mehmedović kaže da se ništa u životu ne događa slučajno, pa tako za nju nije slučajnost što je na sud pozvana 16. februara, istog dana kada u Sarajevu, pred Sudom BiH, počinje suđenje ratnom komandantu Srebrenice Naseru Oriću.
– Neka se sudi svakome ko se ogriješio o zakon, svakom ko je počinio zločine, ali sramota je da nam se sudi na osnovu nečije volje ili na osnovu izjava nekih lažnih svjedoka, koji su, što narod rekao, od zla oca od gore matere- kaže ogorčeno Hatidža.
Nezadovoljstvo radom Tužilaštva
Hatidža Mehmedović u nekoliko navrata oštro je kritikovala rad Tužilaštva BiH, naročio glavnog tužioca Gorana Salihovića, jer prema njenom mišljenju često svjesno ili ne “puše u tikvu“ beogradske politike ili se rukovodi vlastitim interesima.
– Još ljetos sam mu rekla da se ponaša kao novi Aleksandar Ranković. To je onaj što se obračunavao sa protivnicima kako bi kasnije napadao njihove žene. Upozorila sam tužioca na ono što se radi, da se svjedoci potkupljuju, da su njihove izjave lažne, a sve s ciljem da se izjednači krivica između dželata i žrtve. To nije nikakav pritisak na pravosuđe, oni će svakako uraditi ono što hoće, ali sam mu to govorila kao svom najrođenijem, da ga upozorim na to. Očito nije vrijedilo. Ali, sve će izaći na vidjelo, svačije i djelo i nedjelo- kaže Mehmedović.