“Izborna reforma je potrebna i neophodna. Bez ustavnih promjena ne može biti prave izborne reforme”, napisao je premijer na svom profilu na društvenoj mreži “Fejsbuk”.
Evropska unija (EU) i Sjedinjene Američke Države (SAD) zatražile su od Kosova da prije parlamentarnih izbora 2014. godine okonča izborne reforme, a ovo je takođe jedan od preduslova u procesu Stabilizacije i pridruživanja Kosova EU.
Lideri kosovskih partija su se saglasili oko večine otvorenih pitanja o reformi, a sporno je ostalo pitanje da li će se predsjednik Kosova birati neposredno ili u Skupštini, kako je do sada bila praksa, kao i pitanje rezervisanih mjesta za manjine.
Lider najveće opozicione stranke, Demokratskog saveza Kosova (LDK), Isa Mustafa je protiv zadržavanja rezervisanih mjesta za pripadnike manjina u Skupštini Kosova jer se “tako može oštetiti razvoj demokratije na Kosovu”.
“Ova (rezervisana) mjesta vode ka planu Ahtisari plus. Sve političke snage na Kosovu su bile protiv otvaranja takvih procesa, jer stvaraju političku nestabilnost”, rekao je Mustafa u interviju za Radioteleviziju Kosova.
Profesor ustavnog prava i poslanik Skupštine Kosova Arsim Bajrami smatra da zbog izborne reforme ne treba mjenjati Ustav i da više ne treba da bude rezervisanih mjesta u parlamentu za pripadnike manjinskih zajednica.
“Naš je Ustav – ustav kompromisa, to je ustav koji je učinio kompromis između volje naroda za nezavisnošću i neviđenih standarda za prava manjina. Tu ravnotežu treba očuvati i ne smije se poremetiti”, rekao je Bajrami u intervjuu za dnevnik Epoka e re.
Prema njegovim riječima, zadržavanje rezervisanih mjesta za manjine otežaće politički konsenzus i manjine učiniti faktorom u razmjerama koje one ne zaslužuju.