Ona bi trebalo da se okonča međudržavnim mirovnim sporazumom između Kosova i Srbije.
Thaçi, koji učestvuje na konferenciji o Zapadnom Balkanu u Berlinu, istakao je da je u tom dijalogu veliku ulogu imala Evropska unija, SAD i Njemačka.
Kosovski premijer je ocjenio da nije bilo lako postići sporazum između Kosova i Srbije, i da je onaj od 19. aprila 2013. historijski i najznačajniji sporazum koji je ikada postignut između dvje strane.
“Taj sporazum se nikada nije mogao postići bez pomoći i rukovodeće uloge visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, nezamjenjive pomoći SAD i mnogih drugih država, a posebno podrške i pomoći Njemačke”, rekao je Thaçi.
On je dodao da “iznad svega sporazum ne bi bio postignut nikada bez vodeće i smijele uloge lidera Srbije i Kosova i volje naših naroda”.
Thaçi je zahvalio premijeru Srbije Aleksandru Vučiću i ministru spoljnih poslova Ivici Dačiću na ulozi koju su imali u procesu dijaloga i postizanja sporazuma između dvije zemlje i još jednom je potvrdio da će Kosovo nastaviti da vodi politiku dobrosusjedstva i da daje značajan doprinos jačanju mira i stabilnosti u regionu i šire.
“Regionalna saradnja, reforme u vladavini zakona, borba protiv korupcije i ekonomski razvoj su međusobno povezani. Nema jake privrede bez dobrosusjedskih odnosa i nema stvaranja novih radnih mesta ako nema pravne države”, istakao je Thaçi.
Prema njegovim riječima, Kosovo je posljednjih godina zabilježilo napredak.
“Kao premijer ja sam obećao da ćemo još više raditi i izgraditi modernu ekonomiju”, naveo je Thaçi.
U Berlinu je sastankom ministara privrede zemalja regiona i domaćina Njemačke, počela Konferencija o Zapadnom Balkanu, na kojoj učestvuju predsjednici država ili vlada, i ministri spoljnih poslova i privrede Albanije, BiH, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Srbije, kao i Hrvatske i Slovenije koje su članice EU.
Na skupu čiji je domaćin njemačka kancelarka Angela Merkel, su i čelnici Evropske komisije.