Hashim Thaçi – najbolji kandidat za predsjednika ili povod za nove proteste


Izbor predsjednika je dodatna obaveza za Skupštinu Kosovo i to u vrijeme političke krize, odnosno višemjesečne opstrukcije ujedinjene opozicije u Skupštini.

Opozicija je krajem prošle godine suzavcem spriječavala normalno funkcionišanje Skupštine, najprije zbog briselskog sporazuma o formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom i o demarkaciji granice Kosova sa Crnom Gorom, a sada se protivi i izboru Hashima Thaçija za predsjednika Kosova te od Vlade zahtijeva ostavku i prijevremene izbore, nakon što je Ustavni sud potvrdio da su pojedini djelovi Briselskog sporazuma o Zajednici neustavni.

Aktuelnoj predsjednici Kosova, Atifeti Jahjagi, petogodišnji mandat ističe 7. aprila 2016., a prema Ustavu Kosova, izbor novog predsjednika mora da se izvrši najkasnije 30 dana prije isteka mandata aktuelnog predsjednika. Predsjednika Kosova bira Skupština tajnim glasanjem, dvotrećinskom većinom glasova svih poslanika Skupštine. Potrebno je najmanje dva kandidata za izbor predsjednika, dok poslanici glasaju samo za jednog. Za sad, jedini kandidat za predsjednika je Hashim Thaçi, predsjednik vladajuće Demokratske partije Kosova, a na osnovu koalicionog sporazuma vladajućih stranaka, Demokratskog saveza Kosova i Demokratske partije Kosova iz 2014. godine.

Jedan od potpredsjednika Thaçijeve Demorkatske partije, Enver Hoxhaj, kazao je da sjednica za izbor predsjednika države zavisi od predsjedništva Skupštine, ili od samog premijera Kosova koji može da predloži jednu takvu sjednicu.

„Iz političkog ugla, koalicioni partneri su složni oko toga da broj glasova postoji, tako da je izbor predsjednika jedan nezaustavljiv proces. Da li će to biti ove ili slijedeće nedjelje, zavisi od predsjedništva“, kazao je Hoxhaj.

„Hashim Thaçi će biti predsjednik, to je neosporivo. Izabraće se u skladu sa Ustavom Kosova. On je i čovjek koji je dobio najviše glasova na Kosovu, a pored toga, on ima medjunarodno iskustvo u mnogim važnim procesima u vezi Kosova, kao što su Rambuje, bečki pregovori koji su doveli do proglašenja nezavisnosti, ali i drugi procesi. On je najdostojnije ime kosovske politike za predsjednika zemlje“, smatra Hoxhaj.

Za opoziciju, Hashim Thaçi je osoba koja je prouzrokovala mnoge krize i polarizacije u zemlji. Stoga opozicija za naredne dane najavljuje danonoćne proteste i poručuje da će se „maksimalno potruditi da Thaçijev izbor za predsjednika onemogući“. 

„Angažovaćemo se maksimalno unutar i van Skupštine metodama koje smo do sada primjenjivali, ali i ostalim kreativnim metodama za legitimne proteste putem kojih ćemo kanalizirati opšte protivljenje društva protiv okupacione Thaçijeve vlasti“, navodi se u pismenom odgovoru pokreta Samoopredjeljenje. 

Za sada, predsjedništvo Skupštine još uvijek nije zakazalo sjednicu za izbor predsjednika, mada je predsjedavajući ove institucije, Kadri Veseli rekao da će se nov predsjednik izabrati tokom februara. Potpisi 40 poslanika mogu dovesti do jedne takve vanredne sjednice.

Kako je prethodno Veseli naveo, izbor predsjednika će se obaviti u skladu sa Ustavom i zakonima, a prije samog izbora, na konferenciji za medije će se saopštiti cijeli ovaj proces.

„Biće to ustavni proces, transparentan i biće sveobuhvatljiv. Pristup tome će imati mediji, NVO, stručnjaci, a kako bi izbor predsednika priličio jednoj demokratskoj državi”, kazao je Veseli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.