Korupcija je ozbiljna pretnja ne samo za Kosovo već i za mnogo razvijenije zemlje, izjavio je predsednik Hašim Tači na konferenciji OEBS-a o sprečavanju i suzbijanju korupcije na visokom nivou. Šef Misije OEBS-a Jan Bratu je izjavio da korupcija na visokom nivou narušava rad institucija zbog čega su, kako je rekao, aktivnosti na suzbijanju korupcije za OEBS od velikog prioriteta.
Uprkos izazovima sa kojima se kosovske institucije suočavaju postignut je napredak u borbi protiv korupcije na visokom nivou, poručio je predsednik Kosova i dodao da u toj borbi ne sme biti kompromisa.
“Posledice su takve da utiču na razne oblasti uključujući i bezbednost. Kao nova država ne smemo biti kompromisni u borbi protiv korupcije. Vladavina prava i dobro upravljanje u borbi protiv negativne pojave, u ovom slučaju i korupcije na svim nivoima “hrani” privredni razvoj i unapređuje blagostanje. U ovom slučaju Kosovo je preduzelo ozbiljne mere u cilju konsolidacije vladavine prava i poštovanja ustavnog poretka. Republika Kosovo je usvojila zakone u vezi sa ovom oblašću, stvorila institucionalne i međuinstitucionalne mehanizme u vezi sa ovim pitanjem”, rekao je Tači.
Predsednik Tači je pozvao sudije i tužioce da za prioritet imaju slučajeve korupcije, posebno one koji se tiču visokog profila. Šef Misije OEBS-a na Kosovu Jan Bratu je izjavio da korupcija na visokom nivou narušava rad institucija zbog čega su, kako je rekao, aktivnosti na suzbijanju korupcije za OEBS od velikog značaja. Podržavali smo i nastavićemo da podržavamo organe javnog reda i mira u izgradnji kapaciteta u borbi protiv korupcije, rekao je Bratu i dodao da će OEBS nastaviti da prati i slučajeve korupcije pred kosovskim sudovima.
“Kada govorimo o sudovima 2018. godine bilo je 774 aktivna predmeta u vezi sa korupocijom u pravosuđu Kosova. Misija OEBS-a je pratila 328 ovih predmeta od 2016. godine pa do danas. Na osnovu naših zapažanja broj predmeta u kojima se radi o licima koja su zloupotrebila svoju dužnost je opao na 122 predmeta u 2018 godini. Nažalost ovo smanjenje kao trend ne podrazumeva neophodno uspeh u nastojanju da se suzbije korupcija, umesto toga moguće je da ukazuje na nedovoljno ulaganje napora institucija da se takvi slučajevi reše”, dodao je Bratu.
Šef OEBS-a na Kosovu je rekao da ne bi trebalo da bude nekažnjivosti za korupciju, dodajući da korupcija na visokom nivou podriva poverenje u državne institucije. Bratu je pohvalio rad Agencije protiv korupcije i pozvao Skupštinu Kosova da usvoji Strategiju za borbu protiv korupcije. Nakon obraćanja Tačija i Bratua na konferenciji su govorili i stručnjaci “Transparensi internešnl-a” koji su između ostalog naveli primere drugih zemalja u borbi protiv ove negativne društvene pojave. U indeksu percepcije korupcije za 2018. godinu koji objavljuje “Transparensi Internešnl” navodi se da je Kosovo zabeležilo pogoršanje u borbi protiv korupcije, u poređenju sa prethodnom godinom, kada je bilo na 93. mestu.