Lideri političkih partija koji žele vlast su već počeli sa aktivnostima povodom izbora. Nijedna politička partija ne bira sredstva samo da dođe do vlasti. Najpoznatije rivalstvo je naravno ono između predsjednika PDK-a Hashima Thaçija i predsjednika LDK-a Ise Mustafe. Obojica žele mjesto premijera u narednom mandatu Vlade Kosova, međutim iz sjenke se i Ramush Haradinaj priprema za mjesto premijera, ali se stiče dojam da ova dvojica to mjesto žele mnogo više.
Dok je Hashim Thaçi počeo sa povećanjem plata, djeljenjem posebnih fondova za djecu koja boluju od teških bolesti, usvajanjem zakona o zlostavljanim ženama i ratnim veteranima, njegova borba je koncentrisana i na Prištinu, gdje na indirektan način čini usluge pokretu “Vetevendosje” koji ima vlast u toj opštini. Cilj je jasan, da se gradonačelnik Prištine pokaže što uspješnijim ovih dana pred izbore da bi oslabio najveću opozicionu partiju pred nacionalne izbore.
Švedski fondovi za toplanu Termokos koji su osigurani iz sporazuma u vrijednosti od 1.8 miliona eura između Vlade Kosova, Termokosa i Vlade Švedske za projekat kogeneracije, kao i snabdijevanje pitkom vodom preko kanala Ibar-Lepenac. Oko ovih pitanja Albin Kurti i Shpend Ahmeti su bili fleksibilni. Za razliku od predsjednika Kurtija koji isključuje svaku mogućnost saradnje sa Demokratskom Partijom Kosova, predsjednik opštine Priština Ahmeti je izjavio da treba ostaviti inat po strani kada su u pitanju opšti interesi.
Jedan od najvećih razloga za ovoliku mobilizaciju Hashima Thaçija je i to što su Fatmir Limaj i Jakup Krasniqi izašli iz njegove partije. Pobjeda PDK-a na narednim nacionalnim izborima bi bila veliki udarac za novo formiranu političku opciju od strane nezadovoljnih članova PDK-a, koji će u najvećoj mjeri uzeti glasače PDK-a. Svijestan da mora uzeti u obzir štetu svakog glasa “Inicijative za Kosovo” koje će uzeti od glasača PDK-a, Hashim Thaçi izgleda da na meti ima najmoćniju ženu kosovske politike Mimozu Kusari-Lila. Njegova bivša zamjenica koja je podnijela ostavku sa te funkcije da bi postala prva žena predsjednica opštine, trenutno se nalazi na vrhuncu svoje popularnosti.
Đakovica koja je poznata kao zrelo i nepredviđeno biračko tijelo je za sada usmjerena prema AKR-u zbog vještina potpredsjednice AKR-a Mimoze Kusari-Lila. U poslijednje vrije su se intenzivirale posjete premijera Hashima Thaçija i zvaničnika njegove partije predsjednici opštine Mimozi Kusari-Lila. U borbi da pridobije odanost Mimoze Kusari-Lila je i partije Ise Mustafe LDK, koja želi skloniti svaki mogući rizik svojoj pobjedi. Partijske strukture LDK-a u Đakovici su u stalnom kontaktu sa Mimozom Kusari-Lila o mogućnostima pristupanja stranci. U ovakvim odnosima logičan je slijed da će se elektorat AKR-a prebaciti na LDK više no što bi to bilo nakon prelaska Mimoze u redove PDK-a.
Međutim, obećanja premijera Thaçija u ovoj opštini su zanemarena za oba mandata Vlade Kosova. Njen eventualan prelazak u PDK-u bi podrazumevao kanalisanje mnogih projekata u Đakovici na osnovu čega bi ona najviše dobila na političkom polju. Koliko god da raste politički potencijal AKR-a Begjeta Pacollija, još veća je borba između PDK-a i LDK-a u nalaženju glasova koji bi mogli napraviti razliku. Kakva će biti odluka Mimoze Kusari-Lila i da li će moći da ubjedi elektorat u isto, ostaje da se vidi.