Raspuštanje vlade i novi izbori je jedini način da Kosovo izađe iz situacije koja je stvorena uvođenjem taksi na uvoz roba iz Srbije i BiH, čije ukidanje traže Sjedinjenje Države i Evropska unija, a čemu se kategorično protivi premijer Ramuš Haradinaj koji traži međunarodnu konferencije za rešavanje odnosa sa Srbijom, i pregovorima predsednika Hašima Tačija o korekciji granica, kaže prištinski analitičar Ismail Hasani za ‘Zašto?’.
Drugi put
Kakofonija nije nova stvar na Balkanu, pogotovo u post-konfliktnim situacijama u društvima.
Izuzetak ne čini ni Kosovo, međutim ovo što se dešava unutar vladajuće koalicije koja trenutno u Parlamentu ima manjinu, teško je objasniti ko šta kaže, ko šta izjavljuje i na koji se način pristupa velikim životnim problemima, vezanim, prije svega, za dobrobit Kosova, a uzimajući u obzir pregovore, uzimajući u obzir poteškoće koje su se pojavile nakon uvođenja te takse, poziv Vašingtona da se ta taksa ukine, insistiranje premijera da se ona po svaku zadrži do priznavanja od strane Srbije i tako dalje.
Na kraju krajeva, to su neke igre, da kažem uslovno, igre koje se dešavaju preko grbače stanovništva jer čitavo obrazovanje je u štrajku, administracija i lekari također.
U ovom sklopu problema, mislim da bi najbolje rešenje bilo raspuštanje vlade, proglašenje novih izbora i da Kosovo pronađe neki drugi put.
Stvarno ovo ne ide više.
Teške odluke
Ja sumnjam da gospodin premijer zna šta je međunarodna konferencija.
Ako misli na Dejtonski oblik konferencije, Kosovo nema potrebe više za tim Dejtonom, Kosovo je 2008. proglasilo samostalnost kao država i priznato je od više od 100 zemalja.
Znači, naše vođstvo ponekad izjavljuje neke teze koje ni sami ne razumiju, kao što ne razume naš predsjednik prekrajanje granica, šta na Kosovu i na Balkanu znače teške i bitne odluke.
Nijednu riječ nije do sada progovorio, koji je to plan i šta se sve podrazumeva pod teškim odlukama kojima će se trebati baviti u narednom periodu.
Narod to ne zna, Skupština to ne zna, premijer to ne zna, a intelektualci na to gledaju sa strane.
Stvarnost
Mislim da je to jedan bućkuriš koji treba pod hitno prevazići, jer vraćanja nazad nema, Kosovo mora da ide dalje jer to je međunarodni projekat, uložilo se 20 godina da se stvori ova država i stvarno ovo vođstvo što prije treba da ide kući, bolje bi bilo ne samo za Kosovo nego za čitav Balkan.
Niko više apsolutno nema poverenja u nikoga, vezano za pozicije ovih lidera koji su praktički stvorili tu nerazumnu poziciju.
Jedino rješenje je proglašenje izbora pod hitno i pristupanje demokratskom procesu izbora: ko dobije poverenje naroda onda treba nastaviti sasvim drugi put, novi, otvoriti perspektive, tražiti i pridobijati poverenje od naših prijatelja koji su podržavali Kosovo, koji su pomagali Kosovo, jer Kosovo je međunarodni projekat i stvarno ne treba ostaviti stvari na pola puta.
Pristisak je razuman kod razumnih ljudi, i ja razumem pritisak i od Vašingtona i od Evropske unije, međutim, pritisak se primjenjuje prema vođstvu koje je svesno onoga što izjavljuje.
U situaciji u kojoj smo sada, nema više veze između onog što izjavljuju politički lideri i stvarnosti.
Budžet
Stvorilo se ovde ubeđenje da je Kosovo svojina pojedinaca a ne samostalna država.
Ljudi su na kraju izgubili strpljenje u situaciji kad čujemo nerazumne, neracionalne izjave vezano za situaciju i vezano za razne pritiske koji se čini i sa strane Evropske unije i sa strane Vašingtona, a bez tih saveznika Kosovo ne može ići dalje.
Teško je predvideti šta će dalje biti, međutim problemi su se nagomilali u toj meri da stvarno treba jedan novi politički preokret na Kosovu.
Mi ne znamo šta je u glavi predsednika Vučića i predsednika Tačija, ne zna narod, ne zna vođstvo na Kosovu, jer oni nisu objavili ništa svom narodu ni u Srbiji, ni na Kosovu.
Bitno je da se proglase novi izbori, i nadam se da će se to desiti ubrzo.
Kosovu prethodi usvajanje budžeta koji neće proći jer vladajuća koalicija nema većinu i onda postoji nada da će se otvoriti putevi za neki preokret na novi izborima.