“Kosovo je na dobrom putu da ga Vatikan prizna, ali ne znam da li će se to dogoditi ove godine”, rekao je premijer Kosova Ramush Haradinaj koji se 23. maja sastao sa poglavarom rimokatoličke crkve papom Franjom. Haradinaj je kazao da je papu Franju upoznao sa političkim dešavanjima na Kosovu i evro-atlantskim integracijama i istakao da je Kosovo primjer suživota među narodima i vjerske tolerancije.
Premijer Kosova RamushHaradinaj istakao je na konferenciji za novinare posvećenoj svom susretu sa poglavarom rimokatoličke crkve papom Franjom da je u Vatikanu srdačno dočekan. On je kazao da je papi Franji uručio zahtjev za priznavanje Kosova.
“Imao sam mogućnost, osim da se zahvalim o brizi i poštovanju koje ima za Kosovo, da izrazim i ovaj zahtjev građana Kosova, rekavši da narod Kosova ima nadu u Vas, oči su im uprte u Vas’ i on je, zaista, bio otvoren kad je dobio zahtjev. Rekao mi je slijedeće riječi – ‘u srcu mi je narod Kosova, lično ću se moliti se za vas i za vašu zemlju’. I on ima veliku nadu da će narod Kosova naći mir“, rekao je Haradinaj.
Haradinaj je kazao da je nezavisnost Kosova kao tema sada dosta prisutna u Vatikanu i da postoji mogućnost da Kosovo bude priznato.
“Ne mogu da kažem vreme kada će se to desiti – odgovor pape je da voli narod Kosova i da osjeća da ćemo biti zajedno sa drugim narodima. Mislim da je to jedna održiva i značajna poruka za nas. Da ne pretjerujemo sa nekim najavama, ali mislim da je dobra situacija za našu zemlju“, kazao je predsjednik Vlade Kosova.
Haradinaj se u Vatikanu sastao i sa državnim sekretarom kardinalom Pietrom Parolinijem koga je upoznao sa političkim dešavanjima i izazovima Kosova.
“Imao sam priliku da objasnim šta dobija evropska porodica sa Kosovaom, šta dobija Evropska unija ako dobijemo liberalizaciju viza. Ne dobija ni kriminalitet, ni rizike, ni emigrante, nego će dobiti razmjenu. Šta dobija svijet ako budemo članovi Interpola – dobiće veću bezbjednost, veće garancije za zaštitu od bilo kog kriminala ili rizika. Istovremeno priznavanjem Kosova se dobija jedan zaista održivi mir na balkanu za sve“, kazao je Haradinaj.
Na pitanje novinara da prokomentariše to što opština Dečani odbija da izvrši odluku Ustavnog suda i manastiru Visoki Dečani vrati imovinu, Haradinaj je kazao da zakon treba da se poštuje.
“Narod Kosova – Albanci u Metohiji su uvijek vodili računa i poštovali su manastir, kako Pećku Patrijaršiju tako i manastir Dečani. Imovinski konflikti se nastavljaju, to su teme za sud, koje su osjetljive. Ne bih imao neki stav osim tog da trebaju da se poštuju zakoni i nadam se da će se naći neko rješenje. Ono što želim da kažem jeste da su ovi manastiri živjeli među Albancima vijekovima i živjeće vijekovima među Albancima. Uvijek smo imali međusobno poštovanje“, rekao je Ramush Haradinaj.
Poslije 16 godina sudskog parničenja, Ustavni sud Kosova je maja 2016. godine potvrdio pravo manastiru Visoki Dečani na 24 hektara zemlje. Međutim Opština Dečani odbija da izvrši konačnu i neopozivu odluku suda.