Haradinaj: SAD se protive uređenju teritorija i granica

Premijer Kosova, Ramuš Haradinaj, izjavio je da je neophodno da se postigne pravno-obavezujući sporazum između Kosova i Srbije, ali da se to uradi bez zadiranja u granice.

“Ne mislimo da taj sporazum mora da se postigne tako što se govori o teritorijama ili granicama. Stavljanje granica na sto na putu ka rešenju je greška i povratak u tragedije. Ljudi ne zaslužuju da se suoče sa prošlošću”, rekao je Haradinaj, prenosi Kljan Kosova.

“Imao sam priliku da razgovaram sa zvaničnicima američkog Stejt departmenta. Oni ne ukazuju na rešenje koje podrazumeva teritoriju ili granicu, ali jesu rekli da su liderima ostavili prostor da postignu rešenje kojim se neće dobiti destabilizacija i koje će i drugi prihvatiti”, rekao je Haradinaj u Zoni B.


Haradinaj je rekao da razume zabrinutost zvaničnog Berlina da se promenom granica vraća u prošlost i dovodi do tragedije.

“Mislim da je greška da se u ime entuzijazma za pronalaženjem rešenja eksperimentiše sa nama”.

“Moramo da radimo svoj posao. Srbiji je lakše da prizna Kosovo ako bude svoj deo posla uradila. Ne mislim da idemo ka rešenju kada otvaramo pitanje granice. Ne vidim razloge da Kosovo uđe u otvaranje onoga što je jednom postiglo. Treba razgovarati samo o uzajamnom priznavanju”.

“Mislim da je retorika o podeli, teritoriji i korekciji pritisak na Kosovo. Ostaću pri današnjem stavu da je teritorija nesporna, to smo uradili 1999. godine i sada moramo da razgovaramo samo o uzajamnom priznanju. Spremni smo da pokažemo najveće razumevanje za život kosovskih Srba, ali nismo spremni da Srbima damo određena prava kojima će defunkcionalizovati državnost Kosova. Smatramo da je neprihvatljivo raspravljati o nečemu o čemu smo se dogovorili”.


Haradinaj je u Zoni B rekao da Ustav i teritorija nisu pitanja koja treba da se ponovo otvaraju.

“SAD, Nemačka i ostali su nas sa ovim granicama priznali. Nije neophodno da na stolu otvaramo pitanja naše teritorije i naših granica. Ono što je potrebno većini naših naroda, Srbiji, Kosovu, Vučiću, Tačiju, vladi, opoziciji, jeste mirovni sporazum. Albansko-srpski odnosi dugo su već narušeni. Mislim da bi mirovni sporazum bio profitabilan i za Srbiju. Odnose treba rešavati putem mirovnog sporazuma. Najveće dostignuće sporazuma između Kosova i Srbije je mir i to se mora postići”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.