Premijer Kosova Ramuš Haradinaj, nakon što je svog albanskog kolegu, Edija Ramu, optužio da je u Berlinu od njega tražio da ukine takse, danas „osnovano sumnja“ da je zajedno sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, kosovskim predsednikom, Hašimom Tačijem, a pod vođstvom predstavnice EU, Federike Moderini, navodno razgovarao o podeli Kosova.
Haradinaj je u prošlosti više puta optužio kosovskog i srpskog predsednika da zajedno sa Mogerini navodno u tajnosti rade na razgraničenju Kosova, a ove optužbe iznosio je i na račun Edija Rame.
Upitan o „mogućnosti promena granica između Kosova i Srbije“, još krajem 2018. godine, albanski premijer Edi Rama je rekao da je to pitanje koje „treba da se tretira s jasnom strateškom vizijom“, čemu se usprotivio predsednik kosovske vlade Ramuš Haradinaj koji je rekao da „greši onaj ko misli da će uzeti zemlju od Kosova“, preneo je N1.
Na današnjem okruglom stolu o dijalogu kosovske i srpske delegacije u Prištini, a posle samita u Berlinu, Haradinaj je ponovio optužbe. Rekao je da postoji „osnovana sumnja da su Vučić, Rama i Tači razgovarali o podeli Kosova i da se to događalo pod rukovodstvom Mogerinijeve“, prenosi Koha.
Haradinaj je ocenio da Kosovo ne bi trebalo da otvara ovo pitanje, poručivši da je Kosovo „proglašeno za nezavisnu državu“ 17. februara 2008. godine.
„Garantujem vam da ko god kaže da se promenom granice ili njenom korekcijom postiže mir, treba da zna da se ne postiže mir, već se postiže rat i tragedija“, kazao je Haradinaj.
Kosovski premijer je dodao da oni koji predlažu sporazume o promeni granica to čine namerno, kako bi Balkan uveli u još najmanje dve decenije nestabilnosti.
U kosovskoj i srpskoj javnosti ideja razgraničenja, korekcije ili promene granica prisutna je više godina. O njoj posebno često govore srpski i kosovski političari od početka prošle godine.
U najnovijoj seriji izjava iz Beograda, predsednik Srbije izjavljuje da je njegova ideja razgraničenja propala, „da se niko ne pravi lud“ jer, kako kaže, „svi znaju šta se dešava na KiM“ i „samo im odgovara da nađu novog krivca“. Dok predsednik priča o propaloj ideji, ostali visoki zvaničnici Srbije poručuju da je „razgraničenje sa Albancima rešenje kosovskog pitanja“.
Sa druge strane u kosovskom rukovodstvu, sa jedne strane Tači se zalaže za „minornu korekciju granica“, odnosno razmenu teritorija, ali to vidi kao pripajanje Preševa, Bujanovca i Medveđe, onome što predstavlja kao kosovskoj teritoriji. Haradinaj sa druge strane oštro se protivi bilo kakvoj podeli, kako takođe predstavlja, kosovske teritorije, poručujući da bi Srbija trebalo da prizna Kosovo bez ikakvih uslovljavanja.