Lider Alijanse za budućnost Kosova (ABK) Ramuš Haradinaj pozdravio je nastavak dijaloga sa Srbijom i istakao da svima treba da bude jasno da Kosovo ne sme da učestvuje na okruglom stolu gde se razgovara o promeni granica i teritoriji.
Bivši kosovski premijer nije želeo da komentariše ko će voditi pregovore i dodao da Ustav Kosova jasno definiše nadležnosti premijera i predsednika.
„Kosovo ne sme sesti za sto i učestvovati u razgovoru bez jasnog objašnjenja da se za stolom ne razgovara o našoj teritoriji, granicama ili ustavnom poretku. Nemojmo otvoreno raspravljati o svakoj temi, Kosovo nema luksuz da raspravlja o svakoj temi”, rekao je Haradinaj za Kosovapres.
Lider ABK rekao je da je u dijalogu sa Srbijom važno slediti principe, a ne diskutovati oko toga ko vodi proces.
“Ustav predviđa odgovornost svih institucija. Svih i predsednika i premijera. Kao Alijansa, želimo da podržimo Kosovo kako bismo Srbiji što je moguće snažnije predstavili prave argumente o postizanju dogovora u postojećim granicama… Za nas je najvažnije da razmišljamo o drugim aspektima, na principima dijaloga“, rekao je Haradinaj.
Upitan da li treba ubrzati dijalog, da bi se dogovor postigao do septembra, Haradinaj je rekao da nema vremena za gubljenje.
“U interesu Kosova je da se postigne dogovor o međusobnom priznavanju postojećih granica između Kosova i Srbije“, rekao je Hradinaj.
Istakao je da je prošlo 20 godina i da Kosovo nema vremena za gubljenje.
„Kosovo zahteva međusobno priznavanje unutar postojećih granica u pogledu državnosti i teritorijalnog integriteta, ustavnog uređenja. Drago nam je da je administracija predsednika Trampa zainteresovana za napredovanje ovog pitanja. Kad god se to dogodi, pozdravljamo nastavak dijaloga“, naglasio je Haradinaj i ponovio da „Kosovo želi da se postigne sporazum o međusobnom priznavanju unutar postojećih granica”.
Ukidanjem mera reciprociteta, očekuje se da Kosovo i Srbija nastave, nakon dve godine, dijalog.
Sledeće nedelje se očekuje dolazak na Kosovo specijalnog izaslanika Evropske unije za dijalog između Srbije i Kosova Miroslava Lajčaka.