Posle više poruka da je diranje u granice poziv na rat, izdaja, upozorenje predsjedniku, Hashimu Thaçiju, koji zagovara korekciju granica, ali i današnje da je razmjena teritorija poziv za novu tragediju na Balkanu i da bi međunarodna zajednica trebalo da se suprotstavi ovim idejama, premijer Ramush Haradinaj, danas poručuje da u trenutku kada se tema granica otvori, da neće da bude za tim stolom. Kaže da nema sukoba sa Thaçijem i da „nema vremena za dijalog“. On je danas održao treći sastanak sa Thaçijem i vanrednu konferenciju za medije, a nakon dva jučerašnja sastanka. Razgovarali su u jeku uzavrele retorike i najava o mogućem „istorijskom sporazumu“ Thaçija i Aleksandra Vučića, čiji se detalji ne otkrivaju, osim novih termina uvedenih na velika vrata u politički rečnik – „razgraničenje“ za srpsku javnost i „korekcija granica“ za kosovsku, kao i najava podrške značajnog djela uticajne međunarodne javnosti za ono što se predstavlja kao Vučićeva, odnosno Thaçijeva ideja. U nastavku pročitajte izvještaje televizije Klan Kosova.
Premijer Kosova, Ramush Haradinaj, oglasio se o današnjem sastanku sa institucionalnim liderima. Sastanak je održan poslije još dva slična sastanka koja su se dogodila juče.
Na ovim sastancima razgovaralo se o završnoj fazi dijaloga Kosovo-Srbija i o slijedećem sastanku (7. septembra) u Briselu.
Haradinaj je na konferenciji za novinare poslije sastanka izjavio da nema sukoba sa predsjednikom Hashimom Thaçijem i da je svaki od njih ukazao na svoje pozicije, prenosi Klan Kosova.
„Istina je da svako od nas ima određene pozicije, mi smo na pragu dogovora za pravac kojim ćemo zajedno ići kao institucije.“
„Posljednji sastanak je potvrdio mnogo toga, to nije bio sukob. Juče i prekjuče su otvorene diskusije, ali danas je stigla potvrda za dalje.“
Prvi čovjek kosovske izvršne vlasti govorio je o pitanju granica, rekavši da ako se otvori, ako se predmet pojavi, on neće biti dio razgovora.
„Uvjeravam vas da je moj stav jasan – u trenutku kada se ova tema otvori, ja više nisam za tim stolom. Neću ostati za stolom za kojim se ova tema otvara.“
Premijer je rekao i da nema mnogo vremena da bude dio dijaloga u Briselu, ali ne negira da bi mogao da učestvuje u završnoj fazi pregovora sa Srbijom.
„Nikada ne poričem vršenja funkcija koje mi je dao Ustav kao šefu vlade. Za dijalog nemam mnogo vremena, ima problema s vremenom.“
„Bio bih više zadovoljan kada bi Avni Arifi otišao, jer je pokrio profesionalni dio ili bih mogao da pošaljem jednog od mojih zamjenika. Nemam realno toliko vremena za ovo.“