Odgovara Snježana Kramarić, dr. med., spec. dermatovenerologije
Dlakavost u žena, osobito na licu, u svakoj životnoj dobi može biti uzrokom nezadovoljstva i nelagode te predstavljati estetski problem. Rast tamne, pigmentirane, terminalne dlake je hormonalno uvjetovan. Izražena dlakavost lica pogađa gotovo polovinu žena starijih od 60 godina. Kako žena stari, u postmenopauzalnoj dobi značajno se smanjuje razina hormona estrogena koji posljedično omogućava prevladavanje androgenog utjecaja, a uz pojavu pojačane dlakavosti u regijama koje su karakteristične za muški spol (brada, nadusnica).
Pod hormonalnim utjecajem dlaka na licu može postati tamnija i deblja. Često dolazi i do prorjeđivanja kose u frontalnoj regiji. Kada se dlačice pojave na licu starijih žena, to ne mora biti znak bolesti, nego opisanih hormonalnih promjena. Dlake koje se u starijoj životnoj dobi jave na licu često su debele, neposlušne, ponekad izrazito tamne, ponekad sijede.
Pozornost zahtijeva pojava dlakavosti koja se naglo pogoršava, koja može biti praćena produbljenjem glasa, jakim opadanjem i prorjeđivanjem kose, a što zahtijeva pretrage radi isključenja određenog tumora, te je potrebno obratiti se ginekologu ili endokrinologu koji će isključiti pojavu tumora na jajniku ili nadbubrežnoj žlijezdi (određivanje razine hormona u cirkulaciji i drugo).
Stoga savjetujem prvo obratiti se dermatologu koji će odlučiti je li potrebna daljnja obrada.
Što se uklanjanja dlačica tiče, osim brijanja i uklanjanja voskom, postoji i mogućnost laserskog uklanjanja dlačica, ali je laser u pravilu neučinkovit u sijedih i bijelih dlačica.
Uklanjanje takvih dlačica elektroepilacijom, dakle uništavanje svakog pojedinog dlačnog folikula, vrlo je učinkovita metoda, rezervirana za male regije, piše Večernji.