Greške prilikom pranja automobila (FOTO)

Međutim, iako djeluje prilično jednostavno, održavanje spoljašnjosti i unutrašnjosti automobila traži iskustvo, jer greške su prilično česte. Naime, spužva i šampon ne riješavaju sve, a i puka želja da se nešto očisti neće uvijek dati pravi rezultat. Njegovanje automobila zaista traži iskustvo, bilo da je riječ o pranju spoljašnjosti, poliranju, voskiranju, usisavanju, pranju unutrašnjosti…

Sve ove radnje mogu vam doći glave, posebno kada, primjera radi, ustanovite da ste ručnim pranjem spužvom i šamponom, nekim čudom, izgrebali lak, ili daleko bilo, da ste nakon „puškiranja“ vozila primijetili da kompjuter ne radi kako treba.
Nemojte eksperimentisati, već pažljivo birajte čime ćete brisati plastiku, a čime stakla ili gumu… Dakle, evo gdje griješimo, ali i kako to da ispravimo. 

Greške pri njegovanju spoljašnjosti 

1.PRANJE KORIŠĆENOM SPUŽVOM

Prilikom pranja automobila uobičajeno je da se koristi obična spužva, ali samo za jedno pranje.

Problem: Pri korišćenju već upotrebljene spužve u kojoj se nalaze čestice nagomilanih nečistoća od prošlog pranja, rizikujete da ribanjem izgrebete lak na limariji. Isto to desiti će se ako perete spužvom za sude.

Rješenje: Uvijek koristite novu spužvu (najjeftiniji) jer iz starog nikada nećete uspjeti da isperete sve čestice pijeska i drugih nečistoća. Umjesto spužve može poslužiti i meka krpa.

2.ANTIEFEKAT VOSKIRANJA

Ovi tretmani zahtjevaju iskustvo i znanje, jer se greške začas naprave. Zato, ako nikada niste voskirali, raspitajte se kod prijatelja ili poznanika sa iskustvom da vam pokaže i pomogne.

Problem: Farba i lak se mogu oštetiti ukoliko polirate ili voskirate prljave površine, ili ako je automobil na direktnom suncu. Ovaj proces traje i po nekoliko sati, pa računajte na to!

Rješenje: Poliranje i voskiranje obavlja se isključivo na čistom vozilu, u hladu, i to parcijalno kako bi se izbjeglo sušenje ovih pasti na vozilu. Uvijek voskirajte prema uputstvu jer se određene paste i voskovi koriste na drugačiji način jedni od drugih, pa nema generalnog savjeta.

3.OSTAVLJANJE MRLJA NA LIMARIJI

Ako ne želite trajne ožiljke na limariji i to od ptica ili insekata, morate reagovati odmah!

Problem: Kada se ne uklone na vrijeme, ptičji izmet i insekti oštećuju farbu. U najboljem slučaju ostaće svijetle mrlje na laku, dok se u težim slučajevima (kada predugo stoje) može skinuti i lak.

Rješenje: Čim ugledate neku od pomenutih mrlja, odmah je uklonite krpom, vlažnom ili običnom maramicom. Kasnije, osim što ćete se namučiti pri skidanju, morati ćete da pribjegnete skupim hemijskim sredstvima za čišćenje ovih mrlja.

4. PRANJE MOTORA KOMPRESOROM

Sve više vozača koristi kompresor (voda pod pritiskom) za pranje vozila, bilo da je riječ o pranju na pumpi ili u auto-perionici.

Problem: Pri pranju motorskog prostora kompresorom, tvrda voda može oštetiti električne instalacije i kompjuter. Takođe, u toku pranja cijelog vozila, ne usmjeravajte kompresor direktno u rešetku hladnjaka, već perite postrance.

Rješenje: Ako već morate, motor perite u auto-servisu (bez kompresora) ili nabavite poseban antikorozovni sprej za čišćenje motora. Prije pranja motora uvijek zaštitite električne instalacije i sklopove nekim nepromočivim materijalom, a prašinu i lišće usisajte.

5. NJEGOVANJE OGREBOTINA

Koliko samo izgrebanih automobila viđamo po ulicama… Na ove, naizgled male i beznačajne ogrebotine, zima koja slijedi ima veliki uticaj.

Problem: Ogrebali ste malo branik i riješili to da ostavite da prezimi. Na proljeće ćete ustanoviti da se problem raširio, a štaviše, počela je i blaga korozija. 

Rješenje: Ogrebotine i oštećenja farbe morate sanirati prije nego što nastupi hladno vrijeme. U suprotnom, vlaga i industrijska so uticaće na širenje problema. Za sitnije ogrebotine nabavite polir pastu i polirajte, dok one veće sanirajte kod majstora.
 
Greške pri korišćenju i njegovanju unutrašnjosti

1.USISAVANJE KOŽNOG ENTERIJERA

Čišćenje kožnih sjedišta traži veću pažnju od onih presvučenim tekstilom, a samim tim i dozu obazrivosti.

Problem: Usisavanje kožnog enterijera vrlo lako se završi upadljivim ogrebotinama na materijalu koje se najčešće kasnije ne mogu ukloniti.

Rješenje: Kožna sjedišta usisavajte isključivo sa dodatkom u vidu meke četke ili, još bolje, održavajte ih mekom krpom i posebnim zaštitnim kremama za kožni enterijer.

2.PRANJE SJEDIŠTA VODOM

Sjedišta  se najlakše uprljaju, pa su i prva na listi za čišćenje. Ali, oprezno! Sjedišta perite na kraju, kako biste mogli da sjedite na njima dok čistite ostale dijelove kabine.

Problem: Često se dešava da vozači za pranje sjedišta u vozilu koriste spužvu natopljenu vodom  i deterdžentom. Na ovaj način spužve koji se nalaze u sjedištu se natope vodom i kasnije iz njih počnu da se šire izuzetno neprijatni mirisi od vlage koja se zadržala.

Rješenje: Za pranje sjedišta u automobilu isključivo koristite sprej pjenu za suho pranje enterijera. Također, ako ste tekstilne patosnice prali vodom, dozvolite im da se potpuno osuše prije nego što ih vratite u kabinu.
 
3. SMRAD IZ KLIMA-UREĐAJA

Većina vozača je prilično nemarna kada je riječ u o korišćenju klima-uređaja, što direktno utiče na to da ga treba prečesto čistiti.

Problem: Sjednemo u automobil, krenemo, uključimo klimu… Završavamo vožnju i klimu  isključujemo zajedno sa motorom – ovo je problem jer sistem ostaje vlažan i zato iz klimauređaja u rekordnom roku počnu da se šire neprijatni mirisi. 

Rješenje: Makar nekoliko minuta prije nego što završite vožnju, (ili kad stanete ako ste zaboravili) isključite klimu, ali ostavite samo ventilatore da duvaju najvećom brzinom. Ovako ćete dozvoliti da se isparivač klime osuši i eliminisaćete  vlagu na ovom dijelu. Vlaga na isparivaču pogoduje stvaranju bakterija i gljivica koje šire neprijatne mirise u kabini.

4.OPREZNO SA PLASTIKOM

Koliko zaista pažnje i brige posvećujete plastici u kabini vozila? Znali smo…

Problem: Izbljedila plastika od sunca, razne fleke od neadekvatnih sredstava za čišćenje, ogrebotine, naprsnuća… Sve ovo prije zime mora da se riješi, inače će biti još gore kada napolju postane hladno.

Rješenje: Još tokom leta koristite alu-zaštitu od sunca u kabini, jedino tako plastika neće izbljediti i izgledati ružno. Ogrebotine prije zime uklonite specijalnom pastom za poliranje plastike (npr. „Xerapol“). Za čišćenje plastike  koristite isključivo sredstva za ovu površinu, odnosno ona koja nisu abrazivna.

5. PROBLEMATIČNI PODIZAČI PROZORA

Mnogi vozači se susreću sa neprijatnim i skupim problemom kada električni podizači stakala slabo rade ili ne rade uopšte. Ovaj problem najčešće izazovu upravo vozači. 

Problem: Zaista je dosadno i iritantno kada nam podizači stakala ne rade ili rade samo „kada hoće“, do pola i tome slično. Nerijetko vlaga dospije na ove  komande, pa elektrovodovi korodiraju, što dovodi do njihovog kvara.

Rješenje: Zaista nevjerovatno, ali samo par kapljica kiše koje kroz otvoren prozor padnu na tastere za podizanje stakala, mogu doprinijeti tome da ove komande prestanu da rade. Ne dozvolite nijednoj kapljici da dospije na ovaj dio, pa čim krene sitna kiša obavezno zatvorite prozore do kraja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.