Evropski centar za pitanja manjina predstavio je projekat “Podrška Kosovu u sprovođenju sporazuma postignutih Briselskim dijalogom“ čiji je glavni cilj ostvarivanje prava na lična dokumenta.
Osnaživanje kapaciteta opštinskih uprava i agencije za civilni registar u efikasnijem sprovođenju nadležnosti propisanih odlukama i administrativnim uputstvima Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova jedan je od glavnih ciljeva projekta.
„Projekat ECMI Kosova će pomoći realizaciji naših ciljeva, poboljšanju rešavanja poteškoća nevećinskih lica. Usresredićemo se na probleme vezane za dokumentaciju, civilnu registraciju. Projekat ima za cilj jačanje kapaciteta civilnih službenika na centralnom i lokalnom nivou“, rekao je zamenik ministra Ministarstva unutrašnjih poslova Izmi Zeka.
“Uspostavljanje centralnog registra civilnog stanja Republike Kosovo, jedinstvenog, poverljivog i sveobuhvatnog registra, u interesu je Kosova, u interesu je svih njegovih građana. Od velikog značaja je jer zadire u osnovna prava građana i kao takav je od velikog značaja da ovaj registar bude što poverljiviji i ostvarljiviji”, rekao je direktor pravne kancelarije Besim Kajtazi.
Projekat je podržala ambasada Norveske u Prištini, a prema recima norveskog ambasdora, svi građani iz nevećinskih zajednica imaju budućnost na Kosovu, i mogu imati dobar život na ovim prostorima.
“Implementacija određenih postignutih sporazuma u Briselu je bila spora i nažalost ona je stagnirala, uključujući sporazum o slobodnom kretanju i civilnoj registraciji i nažalost u odnosu na osnivanje Asocijacije za opštine sa srpskom većinom. Mi se nadamo da će ovaj projekat moći da pruži pomoć za napredak u ovim oblastima. Većina građana su registrovani u srpskom, a ne kosovskom sistemu. Uverenja civilnog stanja, bračnog stanja su registrovana u srpskom sistemu, isto i za vozačke dozvole, tako da većina građana na severu Kosova ima samo pasoše koji je izdala koordinaciona uprava iz Srbije“, poručio je ambasador Norveške Per Strand Sjastad.
Iz Agencije za Civilnu registraciju poručuju da im je neophodna podrška u vidu obuke i radionica.
„Kroz ovaj projekat garantujemo uključivanje celokupnog nevećinskog stanovništva u civilni registar. Sa ovim je upoznato osoblje koje je započelo sprovođenje odluke. Od potpisivanja odluke započeta je registracija u nevećinskim zajednicama u svim opštinama – Leposaviću, Zubinom Potoku, Zvečanu, Mitrovici, Ranilugu. Registrovano je 30 novorođenčadi, zaključeno je više od 30 brakova, a zabeleženi su i smrtni slučajevi“, kaže direktor Agencije za Civilnu registraciju Bekim Hodža.
Najveće probleme u pribavljanju ličnih dokumenata i pri registraciji imali su pripadnici srpske zajednice koji poseduju dokumenta Republike Srbije.
“Ovaj projekat će pokušati da pruži tu podršku u implementiranju ove veoma važne odluke, jer kao što smo već čuli ovde, već ima određenih problema u nekim delovima implementacijie odluke. Radićemo sa centralnim nivoom, sa lokalnim vlastima, i direktno sa ljudima koji imaju ovakav problem”, kaže Adrian Zećiri, izvršni direktor ECMI-a na Kosovu.
Potpredsednik Opštine Ranilug je kao primer naveo problem člana svoje porodice prilikom pribavljanja ličnih dokumenata.
“Venčao sam se posle ‘99. zapravo 2000. po sistemu Srbije i nisam po kosovskim zakonima do pre nekoliko dana ja nisam bio venčan, što bi se reklo negde sam venčan, negde nisam venčan. Dolazimo u jednu jako interesantnu situaciju, dogovorom koji je napravljen i uredbom Vlade Kosova ja imam prava, moja supruga ima prava da nosi moje prezime i u toku je proces da konačno dobije kosovsku ličnu kartu sa mojim prezimenom. Možemo reći da imamo progres kada su ta osnovna elementarna, ljudska prava u pitanju”, poručio je potpredsednik Opštine Ranilug Davor Petković.
Realizacija projekta „Podrška Kosovu u sprovođenju sporazuma postignutih Briselskim dijalogom“ ,koji je podržala Ambasade Norveške, trajaće dve godine.