Građane Kosova korupcija godišnje košta preko 100 miliona eura


Kosovski demokratski institut (KDI) podržao je Thaçija koji je otkrio korupciju a potom zbog toga bio kažnjen. Ali, to je nateralo tužilaštvo u Prizrenu da podigne optužnicu protiv dva službenika zbog zloupotrebe.

Ismet Kryueziu iz ovog KDI-a je naglasio da se građani često i plaše da izvjeste o takvim djelima.

“ProCredit banka otpustila je Abdulaha s posla a potom je i kažnjen. Mi smo smo bili uključeni u kampanju prikupljanja sredstava za njega”, kazao je on.

“Pozivamo institucije Kosova da ne sužavaju prostor i ne plaše zviždače, već da umanje broj koruptivnih djela koja već 16 godina izlaze na vidjelo u institucijama Kosova”, dodao je Krueziu.

On je ohrabrio građane Kosova da nastave da javno osuđuju korupciju kako bi se ojačale institucije. Građani sa kojima smo razgovarali, ipak, ne vjeruju puno u to.

“Kome da prijavimo korupciju? Obično čujemo da korupcije ima, ali činjenica nema. Trebao da dokumentujemo korupciju, a to je teško zato što te činjenice posjeduju ljudi u vladi, oni koji su uključeni u to”, kaže Qazim Pajazitaj, profesor u penziji.

I Hajdar Beriša, penzioner, kaže da je prijavljivanje korupcije uzaludno, pošto se samo oni “jaki” bave time.

“I kada bih prijavio korupciju, ništa se ne bi desilo, jer su oni unutar institucija, svuda su zaposlili svoje rođake”, kaže on.

Xhelal Bajqinovci, radnik hotela, takođe smatra da je teško dokazati korupciju.

“Korupcija je dosta narušila Kosovo, udaljivši tako sve vrijednosti društva. Niko ne smije da investira kod nas zbog korupcije”, navodi on.

Korupcija na Kosovu se često ističe u međunarodnim izvještajima kao jedan od najvećih izazova sa kojem vlasti trebaju da se bave. Na osnovu istraživanja civilnog društva, korupcija Kosovo godišnje košta preko 100 miliona eura.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.