Kompanija “Google” je na svom blogu objavio neke nove detalje o tome kako se bori za sigurnost korisnika u borbi protiv zlonamjernih programa i krađe online podataka korisnika.
“Google” naglašava značaj svog Safe Browsing API-a koji koriste i Safari, Firefox i Chrome i nudi neke zanimljive detalje u vezi vrste napada koje beskrupulozni pojedinci koriste protiv neopreznih web surfera.
Kompanija navodi da je tokom godina naučila jako mnogo o potrebi da se zaštite vlastiti serveri, korisnici, webmasteri i Internet provajderi.
Kompanija “Google” ističe da svakodnevno pronalazi u prosjeku 9.500 novih zlonamjernih sajtova. Kompanija takođe dostavlja nekoliko miliona upozorenja dnevno preko Safe Browsing API, anti-malware i anti-phishing usluge, koju koriste Chrome, Safari i Firefox za upozoravanje svojih 600 miliona korisnika na zlonamjerne sajtove. “Google” takođe dnevno dostavlja između 12 i 14 miliona upozorenja korisnicima preko svog pretraživača.
“Google” kroz svoje partnerstvo sa kompanijom “StopBadware.org” takođe upozorava i nekoliko hiljada webmastera dnevno u vezi sa inficiranim sajtovima.
“Google” navodi da su malware i phishing napadi porasli i što se tiče njihovog broja ali i njihove sofisticiranosti. Štetni sajtovi vrlo često imaju izuzetno kratak životni vijek koji je manji od sat vremena, a povremeno se pojavljuju i pod novim, nasumično generisanim nazivima domena u cilju izbjegavanja detekcije.
Kreatori malwarea i prevara kojima se kradu podaci korisnika takođe sve više koriste sofisticiranije metode za bolje ciljanje korisnika među kojima je i spear phishing. Primjer spear phishinga je kada dobijete e-mail od neke kompanije ili, što je još češće, od banke, da putem linka u e-mailu odete na web sajt banke (koji je napravljen tako da izgleda isto kao i stvarni sajt) i ostavite svoje lične podatke (ime, prezime, broj računa, lozinka) koji su iz nekog razloga izgubljeni.