Google, Facebook i Twitter na sudu zbog terorističkog masakra

Sierra Claybron, Tin Nguyen i Nicholas Thalasinos tri su od čertnaest smrtno stradalih u divljačkom, terorističkom napadu koji se 2. decembra 2016 godine dogodio u američkom San Bernardinu.

Tada su Syed Rizwan Farook i njegova supruga Tashfeen Malik krenuli u napad u kojem su ubili 14 i ranili 22 neudžne osobe.

Obitelji navedeno troje poginulih, prenosi NPR, podignule se na Okružnom sudu u San Diegu tužbu kojom optužuju Facebook, Twitter i Google za “pružanje indirektne podrške i širenje terorističke propagande Islamske Države (IS)”, navodi se između ostaloga u tužbi.

Porodice tragično stradalih smatraju da su najveće tehnološke kompanije, odnosno preciznije rečeno društvene mreže i platforme izravno odgovorne za globalno širenje terorizma, regrutiranje novih samoubojica i ubojica, jer su dopustile da se gotovo nesmetano, godinama propagira IS.

Odvjetnički tim sastavio je potencijalno vrlo neugodnu tužbu kojom će pokušati dokazati kako su Facebook, Twitter i Google (ne)izravno krivi za smrt nedužnih žrtava u San Bernardinu.

Tako se, između ostaloga, u tužbi navodi kako “IS nikada nije izravno kontaktirao ubojice Farooka i njegovu suprugu, ali je IS koristio društvene mreže i tako izravno utjecao na njihove poteze i masakr u San Bernardinu.”

Dalje se navodi kako bi “širenje globalnog islamskog terorizma bilo apsolutno nemoguće bez bez Twittera, Facebooka i Googlea (YouTube se navodi kao ključna platforma) koji su, svjesno ili ne, pružili podršku za širenje terorističke ideologije”.

Tužitelji, dakle, otvoreno zagovaraju tezu kako su upravo tehnološki divovi odgovorni za disperziju terorizma širem svijeta, jer je IS iskoristila njihovu otvorenost i mogućnosti bez restrikcija kako bi u svoje redove privukla što veći broj potencijalnih terorista.

Naravno, nepobitna je činjenica kako su sve navedene kompanije, baš kao i sve ostale, poduzele mjere kako bi se virtualni terorizam, koji je zapravo samo surogat ili nadogradnja stvarnom, nastavio širiti.

No, isto tako je činjenica da su se akcije sprječavanja ili prevencije terorističkih sadržaja na društvenim mrežama u pravilu događale tek nakon terorističkih napada. Nema nikakve dvojbe kako su ovakva suđenja zapravo prekretnica za cijelu ovo priču, jer bi presuda u korist tužitelja mogla promijeniti sve…

Ovo, inače, nije prvi slučaj da su se navedene kompanije našle u sudnicama kao predmet tužbe za “neposredno omogućavanje širenja terorizma”, ali je svaka tužba do sada odbačena na američkim sudovima.

Google, Facebook i Twitter su uvijek u pravilu nudili istu priču, prema kojoj “suosjećaju sa žrtvama i njihovim obiteljima, ali ne mogu snositi odgovornost za terorističke napade i njihove posljedice”. Vidjet ćemo kakva će presuda biti ovoga puta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.