Šef kontraobaveštajne službe Belgije Clement Vandenborre je pritvoren krajem januara zbog osnovane sumnje da je sarađivao sa Rusijom, piše danas belgijski dnevni list De Morgen.
Prema informacijama kojima raspolaže De Morgen, prilikom sumnjive operacije 2016. godine njegov kontakt je bila žena iz Srbije za koju se sumnja da je dvostruki ruski agent.
Prema pisanju ovog dnevnog lista, kontakt sa tom ženom je počeo nakon terorističkog napada u Parizu, u novembru 2015. godine, kada je belgijska služba kontaktirala Obaveštajnu službu Srbije da bi dobila informacije o ljudima koji su dolazili u Evropu koristeći Balkansku rutu.
Prema pisanju dnevnog lista, ova žena je “imala pristup povjerljivim podacima, dok kontraobavještajna služba strepi da je ona dvostruki agent koji je, zapravo, radio za Rusiju”.
Clement Vandenborre, koji je u službi radio 40 godina, je, prema podacima lista, osumnjičen da je uništio znatan broj važnih dokumenata kontraobaveštajne službe u rezaču papira.
Autor ovog teksta tvrdi da je razgovarao sa više izvora iz službe, ali da su svi insistirali na anonimnosti zbog osetljive teme.
Dok je Vandenborre u kućnom pritvoru, njegov zamenik, čije ime nije objavljeno u članku, ima zabranu da se pojavi u prostorijama službe.
Pozivajući se na brojne kolege iz službe, ovaj list navodi da su se obojica uplitali u interne žalbe s ciljem da oštete pripadnike ove službe “tako što bi razotkrili njihove misije”.
Dnevni list De Morgen objašnjava da je Vojna obaveštajna služba Belgije podeljena na dva sektora: na obaveštajnu službu koja broji oko 600 članova, koji su uglavnom aktivni u inostranstvu i odgovorni za bezbednost vojske po raznim misijama van Belgije.
Takođe, postoji Odeljenje za kontraobavještajnu službu koje broji 90 ljudi, uglavnom civila. Oni su, prema pisanju De Morgen, fokusirani na belgijsku teritoriju i njihov posao je, između ostalog, da poraze stranu špijunažu unutar Belgije.
Istraga protiv šefa kontraobaveštajne službe počela ja 2017. godine nakon anonimne informacije da je on vodio niz ilegalnih operacija. Između ostalog, u ovoj anonimnoj informaciji stoji da su preduzete “nelegalne prakse u Belgiji, politički nesigurne misije u Siriji i neovlašćeni kontakti sa teroristima”.