”Glasovi Kosova u Mančesteru”, iskustva izbjeglica sa Kosova iz 1999. godine

Izložba, koju je pripremila organizacija “Pomoć Mančestera Kosovu” donosi pojedinačne priče 30 osoba putem usmenih i portretizovanih priča.

U Narodnoj biblioteci Kosova juče je otvorena izložba ”Glasovi Kosova u Mančesteru”, koja dokumentuje iskustva albanskih izbjeglica sa Kosova, koji su 1999. godine tokom rata iz izbjegličkih kampova prebačeni u Veliku Britaniju. Izložba, koju je pripremila organizacija “Pomoć Mančestera Kosovu” donosi pojedinačne priče 30 osoba putem usmenih i portretizovanih priča, javlja Anadolu Agency (AA).

Otvarajući izložbu direktorka organizacije “Pomoć Mančestera Kosovu” (Manchester Aid to Kosovo- MaK), Pamela Dawes kazala je da su snimljeni ljudi različitih uzrasta od 17 do 70 godina, te da je snimanje obavljeno u Mančesteru tokom 2015. i 2016. godine. “Mi poklanjamo Narodnoj biblioteci snimak dužine 18 sati. Sve ispovjesti su i ispisane i govore o svojoj istoriji”, kazala je Dawes.

Fazli Blakcori je u Mančester otišao na postdiplomske studije i pridružio se organizaciji “Pomoć Mančestera Kosovu”.

“Intervjuisali smo 30 osoba u okviru ovog projekta. Petnaest od njih živi u Mančesteru i većina ih je evakusina 1999, neki od njih su u Mančester stigli kasnije i ja sam jedan od njih. Cetvoro se dobrovoljno vratilo na Kosovo nakon rata, 10 osoba je pomoglo izbjeglicama i oni su britanski vojnici, hirurzi, novinari, uključujući i Pamelu i ostale članove MaK-a”, kazao je Blakcori.

Pamela Dawes je navela da je za vrijeme rata na Kosovu iz raznih izbjegličkih kampova avionima Vlade Velike Britanije prebačeno 2.400 albanskih izbjeglica uglavnom u region Mančestera. Takođe je naglasila da je ova izložba već predstavljena 2016. godine u Mančesteru u Muzeju istorije ljudi.

Ona je kazala da su doprinos izložbi pružile i žene iz kosovske opštine, Podujevo, koje su uradile 240 ptičica koje simbolizuju izbeglice, a svaka od njih nosi po jednu poruku, riječ, kao i imena izgubljenih članova porodice.

“Odlučili smo da sarađujemo i sa nekoliko odjeljenja psihijatrije u Prištini i Podujevu, jer smatramo da je rad na izradi priča jedna vrsta terapije za njih”, kazala je ona.

Dodala je da je još mnogo projekata u planu, a jedan od njih je i gradnja “Parka mira” u Podujevu, gdje će se organizovati razni ljetnji kampovi, takmičenja, atletske trke i slično.

Izložba ‘Glasovi Kosova u Mančesteru” otvorena je u okviru manifestacije “Nedjelja biblioteke na Kosovu”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.