Referendum za ustavne promjene u Turskoj biće održan 16. aprila, a na Kosovu će glasanje biti održano u nedjelju, 9. aprila, od 9 ujutru do 21 sat uveče, u turskoj ambasadi u Prištini i u turskom Konzulatu u Prizrenu.
U ambasadi Turske u Prištini i u Generalnom Konzulatu Turske u Prizrenu, u nedjelju 9. aprila, bit će organizovano glasanje za referendum o ustavnim promjenama, kojim se u Turskoj uvodi predsjednički sistem. Pravo glasa imat će 1.275 turskih državljana, javlja Anadolu Agency (AA).
Šef Koordinacionog centra za glasanje na Kosovu iz vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP), Orhan Vardar u izjavi za AA kaže da na Kosovu može da glasa 1.275 glasača, te da je on tokom boravka na Kosovu radio na tome da se dopre do svakog glasača pojedinačno kako bi dobili prave informacije o referendumu u Turskoj.
“Iz tog razloga tokom tri dana obišli smo Prištinu, Mitrovicu, Vučitrn, Dobrčane i Mamušu, gdje smo se sreli sa glasačima i informisali ih u vezi referenduma u Turskoj i zašto treba da kažu DA”, ističe Vardar.
Naglašavajući da je mnogo razloga u prilog ustavnim promjenama, Vardar kaže da jedna snažna Turska, znači i jedno snažno Kosovo.
“Kako bi ovjekovječili bratstvo između Turske i Kosova, mi smo dolazeći ovde uspostavili slogan “Turska je veća od Turske”. Sa ovim kažemo da Turska bez Kosova i Kosovo bez Turskoj ostaju slabi i pozivamo sve naše glasače da u glasačke kutije ubace DA”, naglašava Vardar.
Istovremeno, Arif Butuç, predsjednik opštine Mamuša koja ima većinsko tursko stanovništvo, poziva sve turske državljane na Kosovu, kao i kosovske migrante u Turskoj da glasaju za ustavne promjene. On naglašava da jaka Turska znači i jak Balkan i jako Kosovo.
“Predsjednik Turske je predsjednik koji predstvalja sve i ja posebno pozivam svu našu braću migrante da izađu i glasaju za, zato što će tim glasom na neki način glasati i za Kosovo”, kaže Butuç.
Referendum za ustavne promjene u Turskoj bit će održan 16. aprila, a na Kosovu će glasanje biti održano u nedjelju, 9. aprila, od 9 ujutru do 21 sat uveče, u turskoj ambasadi u Prištini i u turskom Konzulatu u Prizrenu.
Građani i državljani Turske se na referendumu izjašnjavaju o predloženom setu ustavnih promjena, kojima se između ostalog uvodi predsjednički sistem u zemlji i povećava broj poslanika u Skupštini sa 550 na 600.