Oštećeno srčano tkivo može se pomoću koktela od 5 gena transformisati ponovo u žive ćelije i tako izlječiti posljedice srčanog udara, pokazala su nova istraživanja naučnika.
Prilikom srčanog udara pogođene srčane ćelije prestaju da kucaju i povlače se u unutrašnjost tkiva u vidu ožiljaka, ali naučnici vjeruju da to oštećenje nije trajno i da se ćelije mogu vratiti u funkcionalno stanje pomoću kombinovane genske terapije.
Koristeći kombinaciju 5 gena naučnici su bili u stanju da nateraju ćelije-ožiljke da dođu u stanje koje u velikoj meri podsjeća na zdrave, funkcionalne ćelije srca, što ukazuje da je to stanje reverzibilno.
Naučnici sa univerziteta Gledston su već uspešno demonstrirali ovu tehniku na miševima, a spremaju se i na korak dalje koji podrazumjeva testiranje na sisarima i ljudskim ćelijama u zatvorenim laboratorisjkim uslovima.
Oni su prilično sigurni da je istraživanje dokaz da ćelije-ožiljci, poznati kao fibroblasti, mogu biti “reprogramirani” uspješno u funkcionalne srčane ćelije koje će “popraviti oštećeno srce iznutra”.
Oni su naročito ohrabreni činjenicom da fibroblasti čine oko 50 procenata svih srčanih ćelija u srcu, što čini ogromnu zalihu koja može biti iskorišćena jednog dana za formiranje novog mišićnog tkiva ili srčanog mišića.
Sljedeći korak u istraživanju jeste testiranje ovog koktela od 5 gena na sisarima, kao što su svinje i eventualno pronalaženje još uspešnije kombinacije gena u lječenju oštećenog tkiva, a posljednja faza će biti testiranje uticaja ovog koktela na ljudsko tkivo.
“Sada imamo zaista solidnu osnovu za vjerovanje da je u vrlo bliskoj budućnosti moguće uraditi nešto što je do sada izgledalo nemoguće i da tako potpuno promjenimo način na koji su doktori do sada lječili one koji su preživjeli infarkt, ali je pred nam još dosta rada kako bi to postala svakodnevna klinička praksa”, saopštiili su naučnici.