Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres upozorio je, u najnovijem izvještaju o stanju na Kosovu, da je, uprkos miru koji je u protekla tri mjeseca vladao na Kosovu, zabilježeno nekoliko incidenata koji su proizvod međunacionalnih tenzija i pozdravio je rješenost Beograda i Prištine da dijalogom dođu do normalizacije odnosa.
„Bezbjednosna situacija na Kosovu, tokom perioda koji je obuhvaćen ovim izvještajem, ostala je mirna iako su međunacionalne tenzije u nekoliko navrata prerasle u incidente“, naveo je Guteres u redovnom tromjesečnom izvještaju, koji će ambasadori Savjeta bezbjednosti razmotriti 14. novembra.
Guteres je, u izvještaju u koji je internet portal RTS imao uvid, pozdravio rješenost Beograda i Prištine da dijalogom dođu do normalizacije odnosa i istovremeno pohvalio lidere na obje strane zbog privrženosti i odlučnosti koju su pokazali u procesu rješavanja otvorenih pitanja.
„Zabrinut sam zbog obnovljenih tenzija u vezi sa gradilištem u posebnim zaštićenim zonama“, naveo je šef UN, komentarišući dešavanja oko manastira Visoki Dečani, upozoravajući na obaveze vezane za zaštitu vjerskog naslijeđa.
Antonio Guteres je izrazio žaljenje zbog nedostatka interesa u procesu prikupljanja sredstava za fond namjenjen Romima, Aškalijama i Egipćanima koji su na Kosovu bili žrtve trovanja olovom. „Prilozi za ovaj fond bili bi opipljiv dokaz međunarodne podrške za ove osjetljive zajednice i njihove hitne potrebe“, napisao je Guteres.
Guteres je naveo i da su izjave srpskih i kosovskih lidera o razgraničenju izazvale brigu kod kosovskih Srba, kao i nesporazume između Beograda i lidera Srpske pravoslavne crkve na Kosovu. Te izjave su, takođe, izazvale reakcije u regionu i međunarodnoj zajednici, koje su varirale od poziva za preispitivanje svih mogućnosti koje bi mogle voditi ka rješenju, do izraza ozbiljne zabrinutosti vezanih za moguće posljedice koje bi teritorijalne korekcije mogle imati po stabilnost u regionu, naveo je Guteres.
Stanje na Kosovu ponovo je uvršteno na dnevni red Savjeta bezbjednosti UN poslije šestomjesečne pauze, koja je rezultat protivljenja SAD, Britanije i Francuske da se o tom pitanju raspravlja na svaka tri mjeseca, kakva je bila praksa u prethodnih 19 godina, podsjeća RTS. Posljednja sjednica Savjeta bezbjednosti o Kosovu održana je 18. maja.