Gazirana pića odavno su na meti kritika zbog visokog sadržaja šećera, zbog čega ih stručnjaci krive za rastuću epidemiju gojaznosti i kardiovaskularnih oboljenja. Međutim, nova studija pokazuje da možda utiče i na ljudsko ponašanje.
Istraživanje objavljeno u The Journal of Pediatrics pokazalo je da djeca koja konzumiraju velike količine gaziranih pića pokazuju više agresivnosti i problema sa ponašanjem.
Vođa studije Šakira Suglija kaže da je hipoteza izvedena iz ranijih istraživanja sprovedenih nad tinejdžerima.
“U ranijim ispitivanjima, moje kolege Sara Solnik i Dejvid Hemenvej primetili su vezu između unosa gaziranih napitaka i nasilnog ponašanja kod adolescenata”, kaže Suglija, koja je docent epidemiologije na Univerzitetu u Kolumbiji.
“Mislila sam da bi bilo zanimljivo provjeriti da li takva veza može da se primijeti i kod mlađe djece”.
Koristeći podatke dobijene iz drugih istraživanja njen tim je ispitao 3.000 petogodišnjaka iz 20 najvećih gradova SAD. Majke djece obično su sebe krivile za povećan unos takvih napitaka, ali i prijavljivale povećanu agresivnost, povučenost i poremećaje pažnje kod njih.
Na osnovu izjava majki, istraživači su otkrili da 43 odsto djece pije barem jedno gazirano piće dnevno, a četiri odsto konzumira više od četiri doze. Kada su u obzir uzeti i socioekonomski faktori, Suglija i njen tim pronašli su vezu između svih vrsta slatkih gaziranih pića i agresivnog ponašanja. Što je doza bila veća, to je agresivnost bila izraženija.
Studija ne dokazuje eksplicitno uzročno posledičnu vezu između ispijanja ovih napitaka i agresije, ali Suglija kaže da mnogi faktori okruženja u kombinaciji sa sastojcima napitaka mogu biti krivci.
“Kofein se povezuje sa problemima u ponašanju djece, kao i šećer”, kaže ona.
Bez obzira na to da li su gazirani napici krivci za agresivno ponašanje djece, ili ne, Suglija kaže da njena otkrića predstavljaju samo jedan u nizu dokaza da ovakva pića ne treba davati djeci.