Ovaj nivo dijaloga obuhvatit će i poglavlja koja se uobičajeno, prema praksi EU, otvaraju nakon početka pregovora, kazao je Fuele tokom debate “Da napravimo uspješnom 2012. godinu”, u organizaciji izvještača Evropskog parlamenta za Makedoniju Richarda Howitta, prenose makedonski mediji.
Ipak, ključno pitanje ostaje ime, problem koji treba riješiti najhitnije, istakao je Fuele i pozdravio nedavni susret premijera Makedonije i Grčke, Nikole Gruevskog i Lukasa Papadimosa, koji je okarakterisao kao obnavljanje dijaloga izmeđ te dvije države.
Učestvujući u debati, evroposlanik iz Bugarske Stanislav Ilčev je, govoreći oko spora dvije zemlje oko imena, rekao da ustavno ime Makedonije ne smije biti apsolutni razlog za blokadu ulaska Makedonije u Uniju, i da Makedoniji treba omogućiti rješavanje spora s Grčkom po primjeru Hrvatske i Slovenije.
A to bi značilo paralelni početak pregovora i rješavanje bilateralnog spora, kazao je on.
Evroposlanica Monica Mcvoy je istakla važnost presude Međunarodnog suda pravde, u kojem je Grčka etiketirana kao prekršilac sporazuma s Makedonijom time što je na samitu NATO-a u Bukureštu 2008. stavila veto na prijem te zemlje u Alijansu.
Ona je zatražila da se Makedoniji u najskorije vrijeme odredi datum za početak pregovora s EU.
Makedonija će 15. marta započeti neformalni suštinski dijalog na visokom nivou sa EU, u kojem će prvo biti otvorena pitanja iz poglavlja 23 i 24 koja se odnose na unutrašnje poslove, sudstvo, medije i izbore.
Timove Makedonije i EU na tom sastanku u Skoplju predvodit će premijer Nikola Gruevski i evropski povjerenik za proširenje Stefan Fuele.
Makedonija je status kandidata za članstvo u EU dobila 15. decembra 2005. godine, ali pregovori još nisu počeli zbog problema s Grčkom u vezi s imenom.