Ako stranka desnog centra Demokratski savez Kosova pobedi na izborima 6. oktobra, predsednik Hašim Thaci moraće poveriti 38-godišnjem advokatu Vljosi Osmani zadatak da formira koaliciju. Ako uspe, postaće premijer.
Ovo će biti revolucija, jer Kosovo duži niz godina vode stranke stvorene nakon poslednjeg rata (1998-1999) sa glavnom strankom PDK, prenosi Gazeta Ekspres pisanje AFP-a.
Vjosa Osmani optužila ih je da “napadaju samo zato što je žena”, kritikujući arhaični mentalitet kojim, prema njenim rečima, državom vladaju 20 godina.
Od četrdeset kosovskih opština nijednu ne vodi žena. Atifete Jahjaga bila je predsednica Kosova od 2011. do 2016, ali neposredno izabrana, prenose francuski mediji.
Čak i ako su jedna trećina poslanika žene, to je samo poštovanje rodne kvote utvrđene zakonom koji je pripremila Skupština Kosova.
Patrijarhat smanjuje učešće žena u politici, kaže se u izveštaju švedske nevladine organizacije Kvina, koja brani ženska prava. Prema tom izveštaju, više od trećine stanovnika Kosova (38,3 odsto smatra da glasači “nisu spremni da biraju žene”.
Vjosa Osmani član je parlamenta Kosova od 2011., studirala je u Sjedinjenim Američkim Državama.
Gazeta dalje prenosi da kad je Ramuš Haradinaj dao ostavku na mesto premijera u julu ove godine, Osmanijina popularnost dovela je DSK na prvo mesto na listi.
Ariana Kosaj-Mustafa, iz kosovske Mreže žena, pokušava da proceni uticaj koji će izbor Osmanijeve imati, a koji bi mogao da ukloni konzervativno biračko telo i privuče mnoge glasove žena.
Ta stranka se nada da će ubediti i mlade, jer na Kosovu ima mnogo stanovnika mlađih od 25 godina.
Na izbornom skupu koji je Vjosa Osmani imala u Peći obećala je da će proterati vlast i one koji su srušili Kosovo.
“6. oktobra ćemo poslati DPK i njegove korumpirane saveznike u dugu opoziciju”, poručila je Osmani.