Dok narod Venecuele oplakuje smrt svog lidera Uga Čaveza, sve češće se oglašavaju teoretičari zavjere koji tvrde da je predsjednik namjerno ‘zaražen’ rakom. To potkrepljuju činjenicom da je on bio čak šesti lider Južne Amerike koji je obolio od te opake bolesti.
Čavez je umro poslije dvogodišnje borbe s rakom karlice. Brazilskoj predsjednici Dilmi Rusof 2009. godine dijagnostifikovan je limfom. Poslije višemjesečne hemoterapije Rusof je javnosti objelodanila kako je uspješno pobijedila bolest.
Ni njen prethodnik nije bio pošteđen teške bolesti. Ignasio Lula da Silva, jedan od najpopularnijih lidera Brazila, 2010. je obolio od raka grla, ali zahvaljujući hemoterapiji bolest se povukla, a Lula se vratio politici.
Kristina Fernandes Kirhner na čelu Argentine je od 2007. a tri godine kasnije otkriveno je da ima rak štitne žlijezde.
Godine 2010. od limfoma je obolio tadašnji paragvajski predsjednik Fernando Lugo, ali i on se podvrgnuo seriji hemoterapija nakon kojij je ozdravio.
Posljednji u nizu oboljelih predsjednika zemalja Latinske Amerike je Huan Manuel Santos, predsjednik Kolumbije, koji je prošle godine objelodanio kako se bori s rakom prostate.
Čavez je čuven po svojim tvrdnjama da su SAD razvile tajno oružje kojim su zarazile rakom lidere Latinske Amerike. Svoje sumnje javno je izrekao 2011. kada mu je otkriven karcinom.
– Ne bi čudilo da je Amerika razvila tehnologiju kojom može da izazove rak i da mi ništa o tome ne znamo- rekao je tada Čavez.