Nijemci su 1941. ‘pogazili’ Jugoslaviju. Zauzeli su, između ostalog, i grad Sarajevo te je Gestapo tamo otvorio ured. Bilo je to nasuprot doma Mustafe i Zejnebe Hardage, muslimana koji su živjeli u gradu kada je zauzet.
Nacisti su popljačkali staru sinagogu i spalili 400 godina staru Toru. Porodica je, s obzirom na blizinu ureda Gestapoa, mogla čuti krike i vrištanje zarobljenika koje su ispitivali.
Usred toghkaosa i mržnje muslimanska porodica Hardaga je u svoj dom odlučila primiti prijatelja i poslovnog partnera, čovjeka imena Yosef Kabiljo, te njegovu suprugu i kći. Njihov je dom uništen u bombardiranju. Kada su oficiri iz Gestapa došli pogledati njihove dokumente porodica se skrivala u dnu ormara, samo nekoliko metara od neprijatelja.
Porodica Kabiljo ostala je u domu prijatelja sve dok se nisu, piše The Vintage News, bili u stanju prebaciti u Mostar, koji je bio pod Talijanima. Na žalost Yosef je ostao malo dulje i uhvatili su ga te natjerali da radi. Zejneba Hardaga saznala je gdje radi te mu je nosila hranu. On je nekako uspio pobjeći te vratiti se u dom Hardaga.
Nacisti su s vremenom shvatili da porodica Hardaga pomaže Židovima. Ubili su Ahmeda Sadika, člana porodice koji je pomagao u kreiranju lažnih dokumenata za židovske porodice. Familija Kabiljo je spašena i uspjeli su doći do Jerusalema.
Godine 1992. započeo je rat u Jugoslaviji. Srpske trupe su okružile Sarajevo. Ljudi su umirali na ulicama, domovi su spaljeni, a snajperisti su pucali na civile koji bi izašli na ulicu.
Porodica Hardaga skrivala se u svom podrumu, a izgubili su svaku nadu da će preživjeti rat dok nisu dobili poruku izraelskog novinara koji je pisao o ratu.
Porodica Kabiljo u Jeruzalemu nije znala jesu li njihovi prijatelji i spasitelji iz Sarajeva još živi. Kontaktirali su novinara koji je pak lokalnoj zajednici rekao da traži Zejnebu Hardagu. U Jerusalem je tada stigla poruka kako su Zejneba, tada 76-godišnjakinja, i njezina najmlađa kći Sara, i dalje u Sarajevu.
Nakon što je porodica Kabiljo saznala da je Zejneba živa, kontaktirali su sarajesvke zvaničnike da se organizira spašavanje. Slučaj je došao i do tadašnjeg izraelskog premijera Yitzaka Rabina. Zejneba i njezina kći spašene su i mir su pronašle u Jerusalemu.