Fetoshi: Bez vizne liberalizacije za Kosovo nema smisla nastavljati dijalog

Univerzitetski profesor i ekspert za pitanja integracije Arben Fetoši rekao je da bez rešavanja pitanja vizne liberalizacije za Kosovo nastavak dijaloga sa Srbijom nema smisla, prenosi Gazeta Ekspres.

Prema njegovom mišljenju, uključivanje Francuske i Nemačke u proces daje nadu da će pitanje liberalizacije viznog režima uskoro biti rešeno.

“Ako EU ne nastavi sa pitanjem liberalizacije viza neće biti verodostojnosti za njihovu vodeću ulogu u dijalogu između Srbije i Kosova. Posvećenost Nemačke i Francuske kao posrednika u ovom procesu, dugogodišnja preporuka Evropske komisije i odobrenje u Evropskom parlamentu, kao i nedavni zahtevi poslanika Nemačkoj kao sledećem predsedavajućem saveta i Francuskoj i Holandiji, mislim da su znakovi za odluku bez daljeg odlaganja. Kraj godine je pravi rok za početak slobodnog kretanja građana Kosova. To je proceduralno ostvarivo ako postoji volja država članica, mada je EU ovo pitanje dugo koristila kao sredstvo pritiska na Kosovo”, rekao je Fetoši.

Specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa za dijalog između Srbije i Kosova Ričard Grenel, dajući američku podršku EU za nastavak dijaloga, pozvao je da se sastanak o liberalizaciji viza završi 10. jula.

Fetoši smatra da će, s obzirom na pritisak SAD, vrlo verovatno liberalizacija biti uvrštena na dnevni red Saveta ministara na usvajanje u toku ove godine.

“S obzirom na trenutne okolnosti dijaloga, potrebu EU za kredibilitetom u njenoj vodećoj ulozi i stalnim pritiskom Sjedinjenih Američkih Država, optimističan sam da će liberalizacija biti uvrštena na dnevni red Saveta ministara i biti odobrena u toku od ove godine”, rekao je Fetoši.

Kada je 1. jula Nemačka preuzela predsedavanje EU, kosovski zvaničnici izrazili optimizam da će vizna liberalizacija završiti ove godine.

Više od 40 članova Evropskog parlamenta u utorak je takođe uputilo pismo francuskom predsedniku Emanuelu Makronu i holandskom premijeru Marku Ruteu, pozivajući EU da se odobri vizna liberalizacija sa Kosovom.

Ta dva lidera država članica EU smatraju se najjačim protivnicima vizne liberalizacije sa Kosovom, jer njihove zemlje nisu podržale takvu odluku u Savetu EU.

“EU pokušava da igra ulogu nepristrasnog posrednika u dijalogu između Kosova i Srbije. Međutim, to neće biti moguće ako građane nastavimo da tretiramo na različite načine, omogućavajući putovanje građanima Srbije i postavljajući prepreke za građane Kosova“, kaže se u tm pismu.

Očekuje se da će se dijalog između Kosova i Srbije uz posredovanje EU nastaviti 12. jula.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.