Na 1.500 godina starom groblju, u pustinji na području egipatske pokrajine Faiyum, stotinjak kilometara južno od Kaira, pokopano je više od milion mumija.
Live Science objavio je rezultate dosadašnjih iskopavanja kojima se u Egiptu već tri desetljeća bave naučnici sa Univerziteta Brigham Young iz američke države Utah.
Prema iznesenim podacima, dosad je pronađeno oko 1.700 masovno pokopanih mumija, no sudeći po površini od 300 hektara koju zauzima groblje, danas znano kao Fag el-Gamous, po gustoći kopanja te dubini na koju su tijela ukopavana – bez kovčega – arheolozi zaključuju da ih ima više od milion.
Golemi broj mumija koji govori o najvećem groblju ikad pronađenom zbunjuje naučnike budući da ostaci okolnih naselja veličinom ne opravdavaju broj mumija.
Egipćani su mumificirali svoje velikodostojnike, plemiće i faraone, no ova nekropola, cijeli “grad mrtvih”, sadrži tijela običnih ljudi, od kojih na nekima jest obavljena djelomična mumifikacija, no gotovo sva tijela imaju unutarnje organe i mumificirana su zahvaljujući više suhoj pustinjskoj klimi nego “škrto” korištenim konzervansima. Smatra se da su mumije pokapane u razdoblju od 1. do 7. stoljeća.
Naučnici su došli i do drugih zanimljivih podataka, pa su tako, na primjer, na nekim dijelovima groblja pronalažene samo mumije s plavom kosom, na drugima samo crvenokose. Nađena je i mumija muškarca višeg od dva metra, zatim 18-mjesečnog ženskog djeteta…